Dillon RL550C



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#1 » pon 14. zář 2020, 20:25

Dobrý den,

začínám se zajímat o přbíjení, aneb kde začít. Přečetl jsem snad vše o Dillonu SDB/650/750 a něco i o Lee. Také celé vlákno jaký lis.
Tím že nepřebíjím je hodně věcí co neznám, možná chápu blbě. Čerpáno i jinde.

Mám prosím dotaz zda tady nejsou lidé co mají RL550 (a,b,c?) případně zkušenosti s ním.
Představa je v první řadě 6,5 CM a "přesnější" střelivo. Na soutěže se nechystám a nejde mi o objem, ale je to progresivní lis od chválené značky.
Třeba přidám do budoucna 9mm a něco zas puškového.
+/- proč si kupovat 550 a nebo raději došetřit na 750?

Nebo, když jsem amatér a nevím o přebíjení moc raději jedno operák levný Lee? Zas se nechci umořit k smrti, věčným štelováním.. :shock:



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#2 » úte 15. zář 2020, 08:24

Leeckove jednooperaky su dobre lisy, stelovacie boli povodne Lee Loadmaster ale 2 kamosi ho maju a su s nim spokojni, tak tie problemy asi odladili.

Ak chces prebijat pusku presne aj casom pistol, je 550 vyborna volba. Mam 650 (predchodca 750) – ci ist do takehoto lisu zavisi od Tvojich potrieb.
Cena je vyrazne vyssia, produktivita tak o 30 % vyssia. Umoznuje napojit podavac nabojnic a kvoli 5 poziciam aj podavac striel, potom je mozne robit cca 1200 ks pistoloveho streliva za hodinu. 750 ma okrem toho automaticke indexovanie, co moze zaciatocnikovi zabranit v urobeni dvojitej navazky prachu – to ale u pusky ani u 9 mm nespravis (u .45 nie je problem)

550 ma rucne indexovanie, je s nim mozne robit velmi presne puskove strelivo. Pre zaciatocnika je zas lepsi v tom, ze sa mozes k tomu chovat ako k jednooperaku a robit na zaciatku po 1 naboji, kym prides na to co a ako. Okrem toho, konverzie na inu raz stoja menej nez na 750 a prehodit lis na inu raz zaberie kratsi cas (ale to ani u 750 nie je nic hrozne).

Proste a skratka – je to na objeme ktory prebijas, poziadavkach ktore mas a penazenke. Ak planujes strielat prevazne pistol vo vacsich objemoch (povedzme od 1000 mesacne) je 750 perfektna volba. Ak od kazdeho priemerne mnozstvo, ber 550.

Uživatelský avatar
electrickota
Příspěvky: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 15. zář 2020, 09:52

A co takhle pro začátečníka co nepojede na masy Lee turret?
Je to levný, po bazarech seženeš i s matricemi do 8k, a dá se z toho za hodku udelat 200-300ks kdyz se zabehnes. Jedes jen vzdy jednu operaci, takze si to víc kontrolujes. A prakticky je nezničitelnej, vše kvalitní litina, a spotřebáky stojej po dvacetikoruně. A i střídání ráží není problém, jen si koupíš otočkou hlavu na který si necháš vše přednastavený a samozřejmě držák nábojnic. A pokud budeš vědět že chceš jet víc na masy tak si k němu koupíš Dillona 650/750 na masový devítky/45/223 a na opakovačku si ho nechat.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#4 » stř 16. zář 2020, 07:07

Diky za nazory!
Ta 550 ma rucni indexovani, to mi nevadi, naopak se zda dle usa forech jako vhodnejsi pro presnejsi prebijeni puskoveho naboje i diky tomu.
Narazil jsem na tu 550 trochu nahodne a co berou jako nevyhodu je o jednu pozici min.. Vadi to ci ne? U nas se o ni skoro clovek nedocte.
No a Lee me odrazuje z duvodu i toho co pises. Az budes chtit prebijet objemove, koupis Dillon. Coz zas je -8000kc... O bazaru neuvazuji. U veci co si nebudu umet zkontrolovat v jakem je stavu s vulema na komponentech.
Prebijet zatim budu malo, ale radej koupim lis s rezervou na objem do budoucna.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 16. zář 2020, 07:24

Řeknu Ti to takto, pokud koupíš 550, tak až budeš chtít přebíjet objemově koupíš 750 a jsi -13tis (dle tvé logiky což tak není jelikož se vždy lis prodá a pokud člověk na start koupí z druhé ruky,tak ztráta při prodeji není velká) protože na 550 nikdy nedáš rozumně podavač střel, tak aby ses neomezoval na matricích ( potřebuješ kalibrační/vypichovací, prachovací, usazovací a ideálně žehlící/škrtící takže podávací pro střely nemáš kam dát, nebo pojedeš kompromisně bez žehličky a krimpovat budeš usazovací). A i přesto budeš s ruční indexací prostě pomalej. Takže pokud přemýšlíš jak píšeš do budoucna tak 750..Sry za rozbití obláčku, ale je to tak... Na Turretu uděláš reálně tak 200ks/h, na 550 tak 300ks/h a na 750 s podavači klidně 800-1000ks/h (to jsou sumy v lugrech kdy pojedeš v klidu bez stresu a budeš to mít pod kontrolou a vydržíš dýl jak tu hoďku :lol: ).. To Ti píšu jako člověk co má doma 9 let Lee Turret, 2 roky Lee breech lock pro a teď i Dillon 650. Model 550 znám dobře, je to velice slušně udělaná mašina, ano je lepší než Turret, ale naprosto platí, že dostaneš co sis zaplatil, takže bych ho vzhledem k mizerným a drahým a do jisté míry vzhledem k ruční indexaci nerentabilním možnostem jak zvýšit jeho produktivitu nikdy nekoupil.

nějaká moje videa pro přestavu jak to může fungovat
Turret: https://youtu.be/KW4Ev8noipA
Breech: https://youtu.be/Svc8plxQmOg

Jo a primárně na puškový do opakovačky bych vzal jednooperák s O rámem. Pokud tedy chceš fakt přesný konzistentní náboj, tak to stejně nenahrkáš jako lugry nebo 223 na kropení..



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#6 » stř 16. zář 2020, 07:56

Mám první verzi RL550 tedy dle dnešního značení A (prachovač nemá táhlo, je ovládamej jen tlakem na rozhrdlovací trn, taky chybí kontrola zápalek a prachu). Jak už tady padlo - produkce je asi 300ks/h a je to uzavřenej systém, další zvýšení produkce není jednoduše možné. Mě tahle produktivita ale bohatě stačí. Největší pozitivum je, že je všechno kovové - ocel/hliník a dimenzované na statisíce zmáčknutí. Jediný kousek plastu je nějaká zarážka na prachovači a koncovky trubicovejch zásobníčků na zápalky. Za sebe doporučuju.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#7 » stř 16. zář 2020, 11:39

Opět díky za názory zkušených :)
Mc tak že nevýhoda je podavač nábojnic a ruční indexace, což bude strop 300ks/h.
Beru že rozbíjení obláčků je potřeba, když je dobře podložen zkušeností.
Bazar opravdu nechci. Nedokážu posoudit opotřebení.

Střílím poměrně málo do roka max 2500ks. (zatím)
Ano, stačí mi jed. operák, jak mi napíšete, ale rád si přidám na něco lepšího.
Převažuje kvalita materiálu, přesnost a pak objem. Jak mi tady píšete, postupně zvažuji, díky.

Sam Jr. je ještě něco co ti vadí na tomhle lisu? A je 550C o tolik jiné než tvoje 550A? Já tím že nepřebíjím nevím co mám hledat rozdílově.



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#8 » stř 16. zář 2020, 12:27

2 expres: inovace za 550 jsou jen drobnosti - jak jsem psal - táhlo prachovače - za prachovač tahá přes táhlo stolek a ne jen rozhrdlovací trn, má bzučák na zásobníku zápalek, poslední verze C má podle Štrobla maznice pro snadnější mazání.
Jediné co se občas rozštěluje je linerární zápalkovač (začně to skákat a obracet zápalky), ale pošteluje se jeden šroubek a je to hotové. Myslím, že u LEE jsou zápalkovače mnohem náladovější. Za mě můžu doporučit i kus z druhé ruky, vlastně tam není co by se až tak mohlo pokazit a nešlo jednoduše za pár stokorun vyměnit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů