Slitiny na střely - složení, problémy aj.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#1 » pát 29. čer 2012, 16:08

Řekl bych, že ideální slitina pro 9 mm Luger je 8% Sb, 4%Sn a zbytek Pb.Čisté, nebo málo legované olovo se špatně odlévé a otírá se v hlavni.

Odděleno. P.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#2 » čtv 5. črc 2012, 12:44

Ano,je to pravda každý má nějaký ten recept na složení slitiny.Je hodně návodů po netu.Jen si myslím že hodně odlévačů většinou popisuje jak se to má popravdě dělat,ale v praxi se spousta věcí oželí,ne zase moc na kvalitu střely.
Chtěl bych vidět taviče který má spotřebu za měsíc cca 500-600 střel,jak přesně míchá slitinu.Povětšinou se shání olovo kde se dá.Pneuservisy,topenáři-instalatéři.A v těchto případech si myslím že těžko člověk určí jaký poměr ve skutečnosti má.
Protože jednou je roura z vodovodu tvrdší než jindy a to platí i závaží z pneu.Co tedy mohu udělat?
Dám to půl na půl s liteřinou a po změření tvrdosti max.doženu tošíčku cínem,nebo více liteřiny.
Jestli je to správně nebo ne to opravdu nevím.Jen dělám takto co největší stejnou várku aby nebyla každá střela jiná.Vím ale že z jedné várky jich připravím třeba cca 2000-3000ks a z další várky budou střely v jiném složení (nebavím se o tvrdosti).
Je to velká alchymie a beru se jako začátečník,ale shánět čisté olovo,antimon,cín. A dělat přesný poměr je lepší jak mi bylo řečeno nechat na lidech s větší zkušeností a velkovyrobě,už jen kuli ceně.
Ale kupovat střely opravdu nechci protože cenově se rovnají skoro "tombaku" a byť někdo řekne že to není vůči hlavni šetrné,za to co ušetřím si později mohu koupit hlaveň novou.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#3 » pát 6. črc 2012, 16:11

Není to žádná alchymie. Je to jednoduché jak facka. Složení, které jsem ti uvedl deklaruje ve svých tabulkách tvrdosti pro střely např. Lyman. Antimon koupíš v kovohutích, cín a olovo ve sběrných surovostech. Cín tyčkový (klempířský) počítej jako 40 procent cínu, zbytek olovo.
Budeš li používat liteřinu, míchal bych to 1 : 1 s olovem a pro jistotu měřil tvrdoměrem, měl by ses pohybovat mezi 16 a 18 Brinelli.
Můžeš taky koupit předslitinu v kovohutích, ale to už je finančně nevýhodné.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#4 » úte 10. črc 2012, 17:44

Tak jak povídáš alchymie to není pokud poletím do Příbrami pro suroviny.To ale nemusím odlévat protože si mohu střely koupit a vyjde mě to na stejně ale snad i laciněji.Kdybych se dostal po nákupu alespoň na stejnou cenu jako když je koupím hotové budu ještě uvažovat o odlévání protože je to pro mě relax,nejen finanční uspora.

A je to jako facka.Protože píšu že po pročtení hodně příspěvků po forech,nejlepším závěrem a nejjednoduším je míchat to 1:1 s liteřinou.
Ve sběru bych měl odhadnout u tyčového cínu pro klempíře jaký poměr má.Ovšem psal jsem že těžko posoudím poměr slitiny třeba u vodovodní trubky a už vůbec ne u závaží na pneu.
Protože bohužel při stejném poměru liteřiny a vodovodních trubek "každá jiná" je výsledná slitina každá jiná.To samé u pneu závaží,není závaží jako závaží.
Tvrdost tak nějak ujde u obou.Ale u jedné várky lauf tak nějak normálně zajetej,u druhé várky lauf zasviněnej jako prase.
Tak a teď co přidat??? nebo ubrat?? Pro začátečníka jednuduché jako facka.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#5 » sob 14. črc 2012, 19:42

Jednoduché jak facka je, že když mícháš komponenty o neznámém složení, dostaneš slitinu neznámého složení. S tím nic neuděláš, kromě chem, analýzy, nebo mikrosondy. Moc ti přeju, aby ti někdo povolanější jako začátečníkovi poradil lépe než já.
Ještě drobnost, vodovodní trubky byly pocínované uvnitř, ale už jsou vymyté vodou, takže cín max. zůstal v místech jejich sletování a to je zanedbatelné množství. Chybu bych hledal v liteřině.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#6 » úte 17. črc 2012, 05:24

Prosim pěkně,všude čtu "zajdi do kovošrotu tam mají trubky,nebo jsou výborné závaží na kola,nebo olovo z telefoních kabelů".
Z toho těžko poznam jaká je slitina než to prostě odlít změřit tvrdost a protáhnout laufem.
A ptám se tady pro to že až to bude někdo číst aby mu to pomohlo.Vyloženě nemám problém s litím,ale tu a tam mě něco překvapí.A rád bych ještě různé fígle pochytil.
Jo a ty trubky,chceš říci že jsou z čistého olova?A cín že byl jen na spoji a uvnitř?To se mi nějak nezdá.
Mám ještě jednu pěknou hodně tmavou schovanou.A pokud z ní odleju zkušební kus a porovnám ho z jinou.Tvrdost uplně jiná.Takže asi rozdíl někde je protože jak jsem psal,původní testy jsem dělal uplně ze začátku právě pouze s trubkou ne již namícháno s liteřinou.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#7 » úte 17. črc 2012, 13:15

Vodovodní trubky jsou z čistého olova a byly uvnitř pocínované, cín se za léta vymyl a zůstal jen ve spojích trubek, protože se letovaly cínovou pájkou. Tmavá trubka svědčí o čistém olovu, kdyby byla pocínovaná, tak je uvnitř stříbrná.
Možná by stálo zato si přečíst tohle : http://www.strelectvi.cz/forum/taveni-olova-t1246.html



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#8 » čtv 19. črc 2012, 17:16

Že se cínovalo to vím.A uvnitř nic nehledám.Po té době tam najdu jen rez a vodní kámen.
Ale to teda koukám,nevěděl jsem že trubky jsou z čistého olova.
Ale potom si nedokážu vysvětlit proč vezmu jednu trubku/liteřinu a to samé z jinou,je tvrdost jiná a liteřina je stejná to vím určitě.
V podstatě z toho vědu nedělám a snažím se brát trubky stejné potom namícham změřím,pokud je čas vyzkouším.Potom jedu ve většim.



sombol
Příspěvky: 3

Příspěvek#9 » ned 2. zář 2012, 15:02

Chlapi jaká je přibližná tvrdost zavaží na pneu klasická natloukací a jaká je tvrdost nalepovacích?
Mám přísun těchto závaží.Ale spíše těch nalepovacích,slyšel jsem že jsou už dost měký.
Jde mi o to jestli by se znich dalo odlévat 9Luger.Nebo popřípadě nějaký poměr klasických s nalepovacíma.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#10 » ned 2. zář 2012, 15:55

Ty nalepovací bývají většinou ze Zinkové slitiny která je na střely nevhodná.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#11 » ned 2. zář 2012, 17:14

Já jsem měl nalepovací z olova a o poznání měkčí než natloukací. Jen jsou v kuse, takový olověný pásek. Pak jsou jednotlivé závažíčka na oboustranně lepící pásce a většinou železné ;)



sombol
Příspěvky: 3

Příspěvek#12 » pon 3. zář 2012, 04:58

Ne zinková slitina to opravdu není.Nebavím se o nových nalepovacích ale o starých nalepovacích olověných.
Nemám žádné železné nebo jiné,mám známého v pneuservisu a mám přísun olova cca 200kg za rok.
Ale bohužel staré natloukací už mizí a je více nalepovacích.Je to v poměru 1:3.Nemám tvrdoměr a proto jsem se ptal jestli někdo ví tvrdost,že jsou měkčí poznám.Ale jde mi o to jestli z nich odleju rozumnou střelu bez shánění dalších příměsí jako je cín a antimon.
Pokud někdo měřil nalepovací olovo byl bych rád kdyby se semnou podělil o výsledek.



sombol
Příspěvky: 3

Příspěvek#13 » stř 5. zář 2012, 05:16

Tak co vrchní odlévači nikdo neměřil tvrdost nalepovacích závaží? Je tady na foru hodně příspěvků jak se z toho odlévá.A nikdo neměřil tvrdost těchto závaží ani těch starých se třmenem to je dost divné.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#14 » stř 5. zář 2012, 06:08

Neměřil jsem, jednoduše jsem to vše slil dohromady. Na to moje střílení to stačí :mrgreen: Ale tvrdoměr se koupit chystám, jen to zatím nějak nespěchá.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » úte 23. říj 2012, 11:45

Chlapi, utvrzuju se v tom, že odlívat si asi nebudu :).
Ale smekám před Váma a obdivuju zručnost a trpělivost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů