Slitiny na střely - složení, problémy aj.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#16 » pon 29. říj 2012, 18:40

Odlívat klidně můžeš.Prostě seženeš olovo odliješ vystřelíš a zjistíš jaký máš soustřel a zda se střely strhávají poznáš bezpečně na terči.Po mnoha debatách tady i jinde,jsem dospěl k názoru že to opravdu alchymie není.A vlastně nemáš moc možností jakou kvalitu olova sehnat.
Nejdostupnější jsou prostě zavaží s pneu,nejlépe ty starý ale dají se míchat i s nalepovacíma i když ty jsou už dost měké.
Zapoměň na nějaké trubky z vodovodu a legování doma.Protože cín je drahý a antimon jako kus jen tak někde nekoupíš většinou je příměsí něčeho a posléze zjistíš že se ti to moc nevyplácí.Potom je tu liteřina pokoušel jsem se i přes známý ale vše je obšancováno lidmi kteří tě předběhnou.Takže pro rychlejší střely dost zoufalá situace.
Pro raži 45 už je to trochu lepší.Je pomalejší a spapá mi i měké vodovodní roury říznutý se závažím s pneu.
Nestřílím nic,žádnou soutěž a proto mě to stačí jako většině lidí.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#17 » pon 18. úno 2013, 16:21

Bohužel u závažíček bylo složení různé a tvrdost peoměnlivá. Vždy jsem jich roztavil tak 20 kg a po odlití jsem teprve měřil tvrdost. Jinak to nejde a odhadnout se to nedá.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#18 » pát 8. bře 2013, 20:13

No stím že je tvrdost proměnlivá je pravda a souhlasím.Proto se pokouším jak píšeš co možná tkzv.
slít co největší množství,jak také píšeš.Ale bohužel 20kg najednou slít nemohu protože na to nemám vybavení ani tolik prostoru.
Pravdou je čím více najednou tím větší serie střel se stejnou nebo méně proměnlivou tvrdostí.
Viděl jsem třeba na youtrubce i 600kg najednou ve starém "brutaru" na vodu používaný třeba při zabíječce.Což je perfektní.
Na druhou stranu bych jen odlil ingoty a určitě bych neměřil,pro mě zbytečný.Jak jsem psal předchozí příspěvek nevím čím bych legoval.Měřením bych sice tvrdost neodhadoval,měl bych ji přesnou a pokud slitinu měkou tak bych byl pouze naštvaný,mohl bych trošíčku přitvrdit cínem,ale jak je známo ne moc.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#19 » sob 9. bře 2013, 21:18

Na slití 20 kg závažíček ti stačí 2-3 litrový hrnec a kempingový zavětrovaný vařič s větším hořákem.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#20 » ned 10. bře 2013, 21:07

A poklička

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#21 » ned 10. bře 2013, 23:30

Jo,to by chtělo.V začátcích přetavovacích radostí jsem na PB vařiči tavil. Teď používám spodek starých koupelových kamen,přez ně 10 mm platli s autogenem vypálenou dírou pro vyztužený,v topeništi zapuštěný hrnec.Na jednu tavbu dám něco málo přez 50 kilo.Tavení urychluju malým počítačovým ventilátorkem.Na fotce je v hrnci 38 kilové vyvažovací závaží z nějakého výtahu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#22 » ned 24. bře 2013, 17:03

Pěkný kamínka,je hezké že máš i zapuštěný ten hrnec uvnitř což nahřívá i stěny.A stím kempingem to nebude až tak slavný.Ten kdo to zkoušel tak zná svoje.Hrnec o objemu 3L a v něm roztavit olovo dá trochu fušku a udžet ho celé v tekutém stavu nějakou dobu.Vyzkoušeno v garáži s odsávaním.Pomohlo přihřívaní slitiny ručním plamenem ale i tak nic moc.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#23 » úte 10. zář 2013, 21:10

Kdyby jsi měl ten hrnec "zavětrovaný" jak jsem psal,nemusel by jsi stěny doohřívat hořákem.Zavětrováním se rozumí jednoduchý plášť okolo hrnečku.Stačí na to kousek stočeného pozink plechu,velká pixla od okurek nebo fazolí.Když to je na jedno použití.



jobbers
Příspěvky: 2

Příspěvek#24 » stř 2. říj 2013, 14:52

Zdravim
Jsem zacatecnik
Hodne jsem toho precetl a videl dost videi
Mam pristup jak k literine tak olovu
Na nejakych videich jsem videl jak lide tavi olovo (spinave, s kusi zeleza jako zavazi) a odleji si mensi kousky do forem. předpokládám ze pak uz ciste olovo jen daji do picky a odlevaji strely.
Moje otazka zni tedy takto. : Kdyz vycistim olovo a odliju na mensi kousky ktere pak budu teprv zpracovavat. Zjistim tvrdomerem jestli je dobre na strelu nebo jestli mam neco pridat? Konkretne 9mm L ?
Dekuji za radu

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#25 » stř 2. říj 2013, 15:24

V principu správně. Popíšu můj postup:
1) přetavení odpadu a slití např. do tyček.
2) zjištění tvrdosti a hrubé roztřídění
3) namíchání pro konkrétní účel a lití střel
na úpravu tvrdosti jsem si někde stáhl výpočetní prográmek v Excelu, ale pro moje účely mi vetšinou stačí hrubé přetřídění.



jobbers
Příspěvky: 2

Příspěvek#26 » stř 2. říj 2013, 16:48

dekuji



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#27 » úte 31. pro 2013, 15:03

Jen doplním že,nejlépe je tvrdit olovo ve větším množství aby výsledná serie při odlévání byla stejná.Myslím tím že není žádná slitina stejná,ani u závaží na kola.Máš závaží kde je tvrdost různá 18-20HB ale mám i takové hodně staré z náklaďáků které má i 22-24HB a více.
Smutné je že i když mají ingoty stejnou tvrdost,(měřeno),z každého se střela chová trochu jinak což je zanedbatelné,ale přece.Nevím je to asi slitinou a poměrem jak byl danný výrobek kdysi nalegován.
Je to prostě taková kravina,ale i když nejsem nějaký ostrostřelec je to znát potom na papíře.Proto jsem se ptal jak kdo přečišťuje a leguje.Dnes to již provádím ve velkém na ohništi s plechovým kýblem.Naházím přetavím,vyčistím najednou cca 40-50kg.A ještě na ohni naleguju na danou tvrdost,odleju zkušební změřím a dokola než je to ok.Potom ingoty.Snažím se nějak označovat každou várku.Dělám tak 200kg najednou aby byla nějaká zásoba.
Když píšeš že máš přístup k liteřině,něco by se také hodilo kdyby ti zbývalo,klidně do PM.
Bohužel zdroj na závaží z kol nevím jak dlouho ještě bude. :(

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#28 » pát 1. črc 2016, 06:52

Zdravím, jak čistíte pícku po odlévání, nejspíš mosazným kartáčkem vydrhnout stěny od oxidů, ale čím se dá vyčistit dolní tryska, zda jen projet vrtáčkem nebo se dá sehnat tak malý kartáček

Odesláno z mého thl 5000 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#29 » pát 1. črc 2016, 07:13

Já ji nečistím a nikdy nedojíždím obsah do dna, aby se mi nedostal bordel do trysky. Nechávám ji vychladnout i se zbytkem olova a tak ji ukládám pro další použití. Trysku čistím zespodu, za provozu, ohnutým drátem tak, aby mi pěkně tekla. Vrták bych na to určitě nebral!

Uživatelský avatar
voky84
Příspěvky: 97

Příspěvek#30 » čtv 5. led 2017, 19:45

Ahoj chtěl jsem se jen zeptat, olovo tvrdost 24-25 podle Brinalla je prý dostatečně vhodné pro .357 Magnum, ale co pro 9mmL. Tam je prý vhodné 16-18 B.

Otázka:
Vadí něčemu tvrdší olovo než je doporučované?
Děkuji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů