Kalibrování nábojnice až na konci

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#16 » pon 28. led 2013, 01:44

sided píše:U pistolových nemá praní zápalkového lůžka žádný velký význam. Při praní se často sekne kousek drtě v zátravce a jehla ho vyžene.
Ano, jednooperák na pistolovky je chyba a vyhozené peníze.

Nesouhlas. Protože:
1) já osobně peru jen v jaru, případně ocet s kyselinou citrónovou a následně to jen po uschnutí vyválím v naolejované hadře. Takže žádný problém s nějakými nevhodnými "ucpávkami". Přiznávám, že sbírám už jen originály prvně vystřelené, ale i přesto i tyto ještě třídím, protože NON TOXy vyhazuju automaticky kvůli odlišným průměrům zátravky (jedny jsou dobré, jedny ne, ale mě se nechce koukat dovnitř a porovnávat, proto automaticky letí do šrotu)
2) jednooperák na pistolovky NENÍ vždy chyba a já svých "vyhozených peněz" rozhodně nelituji. Dřív jsem občas střílel IPSC level 1 a přesto mi můj jednooperák stačil a dnes je tomu stejně, ikdyž už závodně nestřílím. Na to moje občasné střílení to naprosto bohatě dostačuje.
Že to zabere víc času ? Ano, to jo, ale já nejsem žádný sportovec, který vystřílí stovky či tisíce nábojů a proto doma místo "Růžovky" a podobným seriálům se věnuju nábojnicím, resp. přebíjení.

Chápu, že ne každý čistí jen mokrou metodou, ale i takoví jsou mezi "přebíječi" :lol:

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#17 » stř 30. led 2013, 17:20

Sided: chápu to správně, že když mám Turret od LEE, tak do jeho otočné hlavy bez problémů našroubuju i matrice Hornady a bude to fungovat? A jaká je kompatibilita matric s automatickým prachovačem (LEE autodisk PRO)?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#18 » stř 30. led 2013, 19:02

Závit je typizovanej a jdou všechny matrice do všech lisů (az na nějaké nepatrné vyjimky) Lee autodisk neznám a nevím jak funguje.

Georg: když pereš na mokro tak je lepší prát odzápalkovaný protože jinak to v lůžku blbě schne. Samozřejmě že je možné dělat i na jednooperáku, je to jen o čase který jsi tomu ochoten věnovat ;)



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#19 » stř 30. led 2013, 19:12

No já také trochu nesouhlasím že jednooperák jsou vyhozené peníze.Mám ho také,ale hlavně z důvodu odlévaní protože na něm kalibruju.Ovšem pokud střílim občas je to dobrá volba.Ale u IPSC kde trochu ty náboje frčí,si to popravdě nedokážu představit že sbírám pouze jednou vystřelené a nontox vyhazuji.A mokré praní jsem už také vyzkoušel,jestli je to lepší nebo horší než suchá cesta?Nevím efekt mě připadá stejný.Jen to že když peru na sucho mám to připravené za hodinu na ládování,u mokré varianty ještě suším.Ale pokud to někomu vyhovuje a má čas proč ne.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#20 » stř 30. led 2013, 21:53

Co se týče suché nebo mokré varianty (suchou jsem také zkoušel, ale vzhledem k absenci pračky, čistil jsem v rukách - namáhavé a zdlouhavé :D), tak je to myslím jedno. Záleží na subjektivním pocitu a vybavení. Tady je to individuální preference. Peru, spíše oplachuji s vystřelenými zápalkami, teprve až po vyprání odzápalkovávám. Dělám to proto, že teprve čisté a mírně naolejované nábojnice (po vysušení promaštěné v naolejované hadře) až pak strkám do lisu, čímž eliminuji zanášení matric nečistotami, přičemž to má další efekt - mazání matric :D. Až je po všem, teprve pak čisím lůžko pro zápalky. Už závodně nestřílím, takže využívám volného času, když v telce nic není, ven se nedá jít a podobně a dávám si načas víc, jak když jsem střílel. Na závody mi stačilo kolem 150 kusů + 150 na tréning, takže naprosto nebyl problém s časem. Nějakých 300 kusů bylo za chvilku hotových.
Pokud jde o nábojnice - originály jednou vystřelené, tak já osobně tu možnost mám a tak ji využívám :lol:



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#21 » stř 31. črc 2013, 15:42

Zdravim potreboval bych poradit. Koupil jsem 4 dilny lis od Lee Clasic Turret. nastavil jsem si matrice tak, ze delka naboje je 29,40 a prumer 9,60. Ale udela me to kazdou nabojnici jinou v delce (28,80-29,50) a jeste me to obcas obcas vic zmackne strelu. Pouzivam FMJ 115 9mm SB. Mam to blbe nastaveny nebo je to tim ze pouzivam ruzny hilzny? Hilzny mam delkou od 18,75-19,12. Diky

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#22 » stř 31. črc 2013, 20:38

Ahoj, tvůj popis zní dost zmatečně :) Jak se na matrici nastavuje průměr náboje?
Délka nábojnic nemá co společného s délkou hotového náboje, boť usazovací matrice tlačí na střelu shora pomocí sedla ve tvaru obráceného ogiválu (bere tedy délku ode dna nábojnice po špičku střely). Co znamená "občas víc zmáčkne střelu"??
Přiznám se že mi není jasný, jak se ti to daří. Nemáš ty prohozenou "žehličku" s usazovací matricí?. (vypichovací - prachovací - usazovací - žehlička). Střelu zaškrcuješ až žehličkou. A na páce být razantní... Přebíjím 4 dírovým classicem už třetí rok a tohle se mi nikdy nedělo - a to sem to stavěl podle videa z youtubu..
Pro sichr koukni na video jak sestavit: https://www.youtube.com/watch?v=PA278nFP-28
A klidně sem pošli fotku svýho sestavenýlo lisu s detailem hlavy s matricema...



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#23 » čtv 1. srp 2013, 08:38

Zajímavé umístění dotazu do tohoto vlákna. Tvůj problém by totiž mohl nastat, pokud bys "kalibroval až nakonec", jak se toto vlákno jmenuje a jak se popisuje v úvodním příspěvku. Nevím, co se ti tam děje, ale do tohoto vlákna má odpověď v každém případě patří.


Kalibrace nábojnice na počátku procesu má své opodstatnění. Dle návodu se kalibrační matrice nastavuje tak, že se při zvednuté shellplate došroubuje až nadotek a pak se případně ubere na vlasovou mezeru. Jinak řečeno, provede se plná kalibrace tak, jak ji zamýšlel výrobce matrice.

Někteří lidé, často v obavě z nedokonalého tvaru nábojnice, kalibrační matrici dost vyšroubují. Někdy až tak, že jim v této matrici utopená jehla tak tak výpíchne zápalku. Dojde tedy pouze k minimální kalibraci a zbytek nechají až na žehličku. To však může přinést dva problémy.

1) Nábojnice, jež nebyla předem zúžena kalibrací, je tak široká, že střela při usazování náhodně zapadne hlouběji. Rozdílně dlouhý náboj pak může odcházet již z usazovací matrice. To lze změřit a pokud člověk při použití šuplery dotlačí i střelu, je něco špatně. :)

2) Nábojnice se procesem kalibrace, a především jejím zužováním, prodlužuje. Pokud tento proces provedeme až po usazení střely, měníme vlastně výsledné OAL. V závislosti na tom, o jaké jde nábojnice a z jak volné komory byly tyto vystřeleny, může dojít k různému prodloužení a každý náboj bude jiný. Obecně, a to by se tě s tvojí čtyřdílnou sadou týkat mohlo, čím více se na konci dožehluje, tím více se může pohnout s OAL.

Oba efekty mohou být různě velké v souvislosti s použitým typem kalibrační i žehlící matrice, nábojnice, komorou, ve které se nábojnice formovala a také typem střely.


Další nezávislá věc, která někdy "náhodně" hýbe s OAL je nevhodná "zamýšlená" OAL s ohledem na typ střely. Jako příklad použiju olověné střely 122 gr od Sopra. Mají docela nešikovně umístěnou mazací drážku, která je tam stejně na pytel, protože jsou mazané směsí Aloxu a čehosi. Ta drážka nutí k tomu, aby se vyrobil relativně dost krátký náboj, jinak bude drážka vykukovat. Pokud se tak stane nebo pokud se při snaze o co nejdelší možný náboj člověk dostane na její hranu, která je u každé střely o kousek jinde, dojde při kalibraci a zejména pak krimpování k pohybu střely. Tento pohyb je způsoben tlakem okraje nábojnice na jednu z hran drážky.

Jinak oba popsané problémy lze v případě zájmu i kombinovat. :) Nevím, jaký máš problém ty, protože možností je o dost více. Mou popsané případy však mohou nastat a dva první přímo souvisí s původním tématem tohoto vlákna.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#24 » pát 2. srp 2013, 17:48

To McFly:
ten průměr jsem tam dal jen jako udaj no, abych co nejpřesněji popsal můj problém. Matrice mám poskládaný dobře, právě podle toho videa co jsi sem hodil. Jen jem neudělal to (pač jsem to nějak nezaregistroval), že on tu usazovací matrici dotáhne na doraz k tomu držáku nabojnice a pak udělá 3-4 otočky zpět (minuta 7:20) a pak to teprv zafixuje. Což já neudělal. A právě jsem byl razantní při páce a víc mě to usadilo tu kuli a víc zalisovalo. Udělal jsem dvě fotky. Teď jsem ty matrice upravil přesně jak v tom videu tak jsem zvědav. Vypráskám tuhle várku a uvidím.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#25 » ned 4. srp 2013, 14:30

To bude asi v tom, ze jsi škrtil už tou usazovací a pak jeste znovu žehlil a škrtil žehličkou. Usazovací nech jen na usazování at neškrtí a nech škrceni až na žehličku. A blbe jsi to pochopil - ta usazovací se nedotahuje k shellholderu ale k nabojnici či náboji v shellholderu v jeho horni poloze a pak právě jeste kousek zpět. Jinak ti může bortit nabojnici..



jiricak
Příspěvky: 38

Příspěvek#26 » pon 5. srp 2013, 11:09

Ahoj střelci. Přispěji svou troškou do mlýna. Přebíjím 8 let a ráže od 7.62x25 až 50-90Sharps (jasan,že né všechny mezi tím :D ),mám jednooperační lis od Líčka a jsem naprosto spokojen. Krom jednou zlomený jehly a výměny tyče páky bez závad. Patrony peru v pytlíku v pračce, když je prádlo a jsou jak nové,před tím je taky vypichuju a pak suším v troubě,nebo na desce za oknem.S přebíjení žádné problémy,nepočítám zanešení usazovací matrice mazadlem. Ikdyž mám na .357 žehličku, nežehlím. Tak přeji všem přesnou střelbu ;)

Uživatelský avatar
Unzeitik
Příspěvky: 87

Příspěvek#27 » pon 5. srp 2013, 13:46

Já si taky šudlám náboje na jednooperačním Lee a vyhovuje mi to dělám to sice pomalu, ale u takové činnosti není kam spěchat ;) a taky to ohromně uklidňuje :lol:



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#28 » pon 5. srp 2013, 15:21

McFly
jo to už jsem taky zjistil :( tu usazovací mám jen na usazení a žehličkou dělám finále. Kupodivu ty náboje jsou všechny stejný 8-) i kdyz jsem skouknul plno videii a pročetl hodně vláken ta zručnost a zkušenost se nedájí najít. Jen to co jsem "zkazil" mám obavu vystřelit :D řekněte mě, že mě to nic neudělá :cry: je mě líto to všechno delaborovat (cca 100) ty střely jsou převážně uškrcený jak jsem dal tu fotku. Když jsem to delaboroval a znovu usadil a zaškrtil tak to není ono.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#29 » pon 5. srp 2013, 16:07

klidně to vystřílej

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#30 » pon 5. srp 2013, 16:24

Jak píše Sided, max bych vyházel nějaký extrémně krátký pokud jsou a jinak bych to obezřetně vybouchal...Jinak začátky jsou někdy těžký, ideální je když ti někdo pomůže osobně - ale já taky tu možnost neměl a v začátcích mi aspoň tady pomáhal Danček a Sided :) A dodneška oceňuju že si sem člověk může "zajít" pro názor.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů