Kalibrování nábojnice až na konci



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#31 » pon 5. srp 2013, 23:27

Chlapi když mě napíšete jdi do toho, tak jdu ;). Opatrnej budu a dost, ale potřebuju si to osahat, ale ne na úkor prstů či očí. Takže to udělám tak, ze ty co jsou větši 29,20 vybouchám a ty co jsou míň si očísluju stupnicí k nejmenšímu a budu zkouset bouchat, navážka je stejná jen by se měl změnit tlak podle usazení střely a zaškrcení tak to jinak kopne, ale kula musí ven. Ty začátky jsou hodně o té laboraci a hodně čtení. V sobotu jdu na závody tak to po skončení vypráskám a v neděli napíšu :)



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#32 » úte 6. srp 2013, 07:31

Nevim, jestli jsi psal, kolik jsi sypal jakeho prachu. Pokud je v poradku prach, tak lehka zmena OAL a skrceni ti u lugeru nic zleho neudela.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#33 » úte 6. srp 2013, 08:10

Přesně jak píše "nico" pokud jsi se držel s navážkou v tabulkách tak ten rozsah OAL který uvádíš není u 9Lugru problém. Možná to bude víc rozsypaný po terči a možná občas nepodá náboj do komory ale jinak bez obav. Jestli napíšeš kolik jakého prachu jsi tam sypal a kolik tak to můžu zkusit hodit do QL.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#34 » úte 6. srp 2013, 10:01

Prach tam mám Vectan BA9, navážku jsem tam měl dát 5,6gr ale podle těch děr jsem mohl dát buď 5,2 nebo 5,6. Výrobce udává, že první navážky by měli být o 5-10% míň a pak postupně přidávat po 1%. Teď tam mám cca 5-5,2gr pro jistotu jsem to převážil na gramy a je to 0,330g. Mám koupenej i ten kalibrační etalon s přesností M3. Těm levným váhám nevěřím.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#35 » úte 6. srp 2013, 10:08

Aha tak Vectany QL neumí :cry: ale ta navážka je v pohodě. Jen rozptyl 0,2grainu na navážku je celkem dost, Ba9 se obvykle dávkuje bez problémů.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#36 » úte 6. srp 2013, 10:46

já právě koupil váhu, která je na setiny a dost to skáče. U toho nesmí člověk ani dýchat :( A to je fakt takovej rozdíl těch 0,013g v té navážce? :(



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#37 » úte 6. srp 2013, 11:08

Nemám po ruce tabulky, případně to ještě někdo ověřte, ale mělo by to být v pohodě. Nicméně, přístě bych první pokusy začínal níže.

BA9 se možná pod střelu lugeru nevejde dost na to, aby došlo k destrukci zbraně. Osobně u BA9 dřív potkám compressed load než maximální navážku. Třeba u BA10 by naopak mohl nastat zásadní problém. Je to jen odhad, doma to děti nezkoušejte. :)



jiricak
Příspěvky: 38

Příspěvek#38 » úte 6. srp 2013, 11:45

Já dávám pod 125gr střelu 9mm Luger 4.3gr BA9.Není těch 5.6 nějak dost ;)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#39 » úte 6. srp 2013, 11:53

podle tabulek je pod 115gn poloplášt 4,6 - 6,2 gn Ba9



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#40 » úte 6. srp 2013, 12:13

Podle tabulek http://www.lhs-germany.de/uploads/media/9_x_19_mm.pdf lze pod střelu 115 grs Gold Dot při OAL 28,55 mm nasypat 4,6 až 6,2 prachu BA-9, takže jestli máš OAL v rozmezí 28,80 až 29,50 a navážku 5,2 grs, nic se nemůže stát.
Jiricak: Ve stejných tabulkách je uvedeno pod 125 grs olovo 4,3 až 4,9 grs a pod 124 grs Gold Dot 4,6 až 5,4 grs Ba-9, takže pokud střílíš olovem, jsi na minimální navážce.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#41 » úte 6. srp 2013, 12:33

124 olovo mi pětaosma spolehlivě přebíjí od 3.4 gr, HK potřebuje asi 4.6 gr. Ty prvotní pokusy bych rozhodně začínal odspodu, klidně pod minimální uvedenou. Aspoň člověk zjistí, odkud mu s daným nábojem pistole funguje. Valda83 je sice "v tabulce", ale na jeho místě bych začínal níže. Tím spíš, že je začátečník a nevěří vlastní váze.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#42 » úte 6. srp 2013, 12:43

No začátečníkovi bych naopak doporučil se držet tabulek a pokud možno si půjčil hradla. Přebíjení podle "pocitu" je na.....

já právě koupil váhu, která je na setiny a dost to skáče. U toho nesmí člověk ani dýchat :(

zkus zainvestovat do pořádný váhy, slušný mechaniky se dají pořídit od 1500,- a je úplně jedno jak moc u vážení dýcháš nebo prdíš. Budou vážit pořád stejně dobře dokud si na ně nešlápneš nebo tak něco. Elektronický s podobnou spolehlivostí Tě vyjdou několikanásobně dráž.



jiricak
Příspěvky: 38

Příspěvek#43 » úte 6. srp 2013, 13:20

Taky používám mechanický váhy od Líčka,přesnost 1/10gr což si myslím stačí a jelikož jsem na ně ještě nešlápl :lol: tak fungujou k spokojenosti.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#44 » úte 6. srp 2013, 13:34

Obecně, když překročíš spodní hranici, tak ti zbraň nepřebije, když tu horní, urve ti to pracky. Ke které variantě by chtěl začátečník být napoprvé blíž? Pokud bychom šli dole do naprostých extrémů, zůstane střela v hlavni. Průchodnost hlavně před dalším výstřelem si snad člověk při podobném testu ověří.

Řeč je o prvním výstřelu a osahání, ne o hledání rozumné laborace. Když ten svůj první náboj nějak poskládáš a jdeš si na střelnici poprvé vyzkoušet, zda se spolu s pistolí vrátíte vcelku. Někdo při tom dá na tabulky a přesnou váhu. Někdo na tabulky, přesnou váhu a ještě rezervu pro jistotu. Troufám si tvrdit, že pokazit se tím nic nedá. A teď na mě někdo vytáhne zkušenost z doslechu s názvem explozivní hoření. :)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#45 » úte 6. srp 2013, 13:45

nico píše:A teď na mě někdo vytáhne zkušenost z doslechu s názvem explozivní hoření. :)


To není o doslechu, já to zažil ;) a kdyby nešlo o velmi solidní zbraň tak nejspíš skončila rozebraná.
Netuším co lidi vede k tomu si myslet že tvůrce manuálu je úplný idiot a minimální navážku si vycucal z prstu. Jasně laborační tabulky nejsou Korán ale když jdeš mimo ně tak bys měl vědět proč a co se může stát. Jinak je to stejná blbost jako tvrdit že pomalý lítání je bezpečnější, jistě, svým způsobem ano ale jen po určitou hranici které se říká "pádová rychlost". ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů