Kalibrování nábojnice až na konci



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#1 » ned 20. led 2013, 23:48

Zdravím,
měl bych dotaz k jedné mé úvaze, asi špatné, ale co kdyby to náhodou šlo :-)

Mám takovou představu o přebíjení, lis bych neměl doma, ale na chalupě a jednou za čas, bych si při návštěvě chalupy udělal menší zásobu střeliva. Ale abych si to potom na chalupě ulehčil, tak bych si doma dělal předpřípravu. Po návštěvě střelnice bych si odzápalkoval nábojnice, mám vyzkoušeno, že můj odzápalkovací vytloukač domácí výroby tu stovku nábojnic z jedné návštěvy střelnice zvládne za pár minut, po pár návštěvách bych to hromadně vypral v PETce (vyzkoušeno v práci nechat PETku vibrovat položenou na mašině a potom na teplém plechu té mašiny to vysušit a byly zářivě čisté) a poslední krok bych to u televize ručním zápalkovačem ozápalkoval. Tím by končila domácí příprava.
Ale teď mám nejasnost co dál na chalupě. První krok na lisu by měla být Kalibrační/vypichovací matrice, ale odzápalkovat nepotřebuju, tak co kdybych rovnou začal Roztahovací matricí, potom Usazovací matricí a nakonec Zaškrcovací/žehlící matricí? Dočetl jsem se, že ta poslední matrice znovu kalibruje nábojnici po vtlačení střely, takže by tím nemělo vadit to nezkalibrování na začátku. Pletu se v mé úvaze hodně?

Ještě jsem se úplně nerozhodl o lisu, pořád je ve hře i jednooperák (počítám tímto postupem výrobu pár až několik stovek nábojů za odpoledne), bude mít druh lisu vliv na můj uvažovaný postup?

Díky za odpovědi a pokud je má úvaha úplně blbě, tak prosím moc nekamenovat :-)

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » pon 21. led 2013, 00:39

Krok 1 - proste vyhodis vypichovaci jehlu.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » pon 21. led 2013, 12:36

Pokud si pořídíš víceoperační lis tak bude zbytečné se zabývat odzápalkovaním a zápalkovaním předem, byla by to zbytečná práce.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#4 » pon 21. led 2013, 19:26

Tak víceoperák ještě není jistý, pořád je ve hře i začátečnická chyba takzvaný jednooperák :-)
Odzápalkování dopředu jsem uvažoval kvůli lepšímu praní, že to vypere i tu díru od zápalky.
Ozápalkování dopředu hlavně v případě jednooperáku na úsporu času při samotném přebíjení a taky, že jsem se dost dočetl o problémech při zápalkování přímo lisem u víceoperáku.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » pon 21. led 2013, 19:59

U pistolových nemá praní zápalkového lůžka žádný velký význam. Při praní se často sekne kousek drtě v zátravce a jehla ho vyžene.
Ano, jednooperák na pistolovky je chyba a vyhozené peníze.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » pon 21. led 2013, 21:02

HonzaLBC píše:dočetl o problémech při zápalkování přímo lisem u víceoperáku.

1-5 problémů na 1000 nábojů, takových, že vytlačená vystřelená zápalka při zpětném pohybu jehly neupadne ale zachytí se zase v nábojnici, takže nejde nalisovat nová.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#7 » pon 21. led 2013, 22:11

Tak to by nebylo tak hrozný, ale častěji se objevovaly zmínky o různé hloubce zalisování nebo třeba šikmém zalisování a proto si dost lidí chválilo přechod na ruční zápalkování.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#8 » pon 21. led 2013, 22:19

Je třeba dobře seřídit a udržovat v čistotě, za sebe můžu mluvit jen o Dillonu 650. Já netřídím posbírané nábojnice to může být jeden z faktorů spolehliveho přebíjení a taky je třeba najít vyhovujícího výrobce zápalek.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#9 » stř 23. led 2013, 17:41

Tak za sebe mohu mluvit že přechod na ruční zápalkování je totální nesmysl pokud nekoupíš něco opravdu kvalitního,ale vůbec nevím jestli něco takového na trhu je.
Jsem čerstvým vlastníkem 650XL a přešel jsem na něj z jednooperáku.Neříkam že to nejde provozovat,ale chtěl jsem pohodlí a rychlost.
Nábojnice jsem vypral,roztáhnul,potom nazápalkoval a uložil.Když byla chuť šel jsem jich třeba nabít 300-400ks ale i tak moc opreací moc času.
Vrátím se k zápalkování,zrovna to co zmiňuješ,že máš strach z hloubkou nalisování nebo šikmému nalisování a ještě co já pozoroval i lehkým znatelným otiskům při šikmém nalisování právě docházelo u ručního zápalkovače od LEE.
Měl jsem také strach,protože používám směs nábojnic jak to víceoperák snese protože při ručním lisování se pohyb lisovací páčky dost měnil vzhledem k různosti nábojnic.Jednou šla nadoraz,jednou jen do půlky a myslel jsem že zápalku rozmáčknu.
Na dillonu vše absolutně bez problému.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#10 » ned 27. led 2013, 18:45

Ještě malý dotaz k matricím. Prodávají se sady tří nebo čtyř matric. V případě přebíjení olověných střel se má rozdělit usazení a zaškrcení do dvou matric. Na to je ta sada čtyř matric nebo je potřeba nějaká speciální matrice mimo sadu?

Díky

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » ned 27. led 2013, 19:01

V případě použití jakýchkoli střel je lepší usazovat a škrtit zvlášť. Nevím jaké sady jakého výrobce máš na mysli ale osvědčená a nejvíce rožšířená kombinace je základní sada libovolného výrobce (každý má nějakou značku kterou preferuje) s kalibrační matricí s vložkou z tvrdokovu a nebo potaženou Nitridem Titanu + žehlička LEE která slouží k závěrečné kalibraci hotoveho náboje a právě zaškrcení střely.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#12 » ned 27. led 2013, 19:18


Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » ned 27. led 2013, 19:54

ta 4 dílná sada je se žehličkou ale volil bych radši tuhle + žehličku



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#14 » ned 27. led 2013, 20:17

Vzhledem k uvažovanému lisu, asi to bude nakonec nějaký ten Lee Turret, jsem se zaměřil na LEE matrice, u těch Hornady jsem si nebyl jistý tím bajonetovým systémem, jak moc to spolu fachčí.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#15 » ned 27. led 2013, 20:28

Závity mají stejné, ted se do mě pustí pár lidí že používají jeno LEE už stovky let a nemaj problém. :) Já ho párkrát měl a vždycky s Leečkama, naopak o Hornady musím říct že je s nima luxusní práce. Mám je na .38/.357 a na pistolovky bych už jiný nepořizoval.

:oops: ten odkaz co jsem dával je 9x21, ty by Ti byly samozřejmě nanic.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů