Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou



retiacek
Příspěvky: 6

Příspěvek#1 » sob 8. čer 2013, 15:33

Zdravim,

mam doma velkou sbirku naboju do dlouhych i kratkych zbrani. Valna vetsina naboju byla jeste do nedavna ostrych.

Nicmene jsem se stal otcem a premyslel jsem o tom jak zabranit nejakemu urazu vlivem nahodneho odpaleni naboje. Chci mit naboje vystavene a ne nekde zavrene v trezoru, ale pri vystaveni hrozi, ze se k nemu dite dostane. (No nedostane, ale pro klid duse)

Takze jsem vsechny naboje delaboroval respektive vysypal strelny prach. Kazdopadne zapalka je porad funkci a proto se chci zeptat.

Je naboj bez prachu ale s funkcni zapalkou a natvrdo nasazenou kulkou nebezpecny nebo nema zapalka dostatek sily, aby zpusobila vetsi zraneni nebo dokonce vystrelila kulku?

Jen pro jistotu:

jsem drzitelem ZP, naboje delaboruji kladivkem na bezpecnem miste. Jen me proste zajima jestli je samotna zapalka nebezpecna ci nikoliv. Nechci byt zbytecne paranoidni....



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#2 » sob 8. čer 2013, 18:37

retiacek píše:Je naboj bez prachu ale s funkcni zapalkou a natvrdo nasazenou kulkou nebezpecny nebo nema zapalka dostatek sily, aby zpusobila vetsi zraneni nebo dokonce vystrelila kulku?


Ano je. Nevím jak puškové, to jsem nezkoušel, ale u pistolových nábojů samotná zápalka střelu spolehlivě z náboje vyžene. A pokud ti zvídavé dítko vystřelí takový náboj v pistoli, lekne se a zatají, co vyvedlo, a ty se pak na střelnici pokusíš vystřelit, tak pokud jen zničíš zbraň, dopadne to dobře.

Lepší je neexperimentovat! Stejně se k takto delaborovanému (zničenému) náboji musíš chovat úplně stejně jako k normálnímu. Takže žádný rozdíl, jen větší rizika!



retiacek
Příspěvky: 6

Příspěvek#3 » ned 9. čer 2013, 00:13

Diky za odpoved.

Jen pro upresneni:

na zadny z tech naboju nemam zbran. Jedna se vetsinou o starsi naboje zvlastnich razi (lebel, mannlicher...)

Spis me slo o to, jestli je mozne, ze by naboj mimo zbran mohl zpusobit poraneni zpusobene jakymkoliv odpalenim zapalky.

A k tomu se jeste zeptam. Uz na zaklade prvni odpovedi premyslim, ze bych zapalku odpalil sam bez nasazene kulky tak abych udelal naboj naprosto bezpecnym. Lze to provest nejak odborne a bez nasledku?

Netusim jestli je dobre odpalit zapalku typu mannlicher z roku 1917 atd. jinak nez ve zbrani a neublizit nabojnici ani sobe.



BGun
Příspěvky: 14

Příspěvek#4 » ned 9. čer 2013, 06:17

A co zkusit vystříkat vnitřek nábojnice WD-čkem, nebo jiným hodně vzlínavým olejem? To by mělo zápalku deaktivovat. Rozhodně zápalku mimo zbraň neodpaluj!

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » ned 9. čer 2013, 07:55

Neblbni, šance že odpálíš zápalku běžnou manipulací, pádem nebo tím že si s patronou budou hrát děti (mimo vhazování do ohníčku :) ) je v podstatě nulová. Naopak když ji budeš odklepávat něčím mimo zbraň tak tě s jistotou vezme přes prsty protože nemá oporu. Kapka WD nepo petroleje na dno do zátravky některé zápalky pravděpodobně znehodnotí ale u vojenských patron to rozhodně není jistota. Jak třaskavá slož tak provedení zápalky/náboje jsou navržený tak aby něco vydržely. Každopádně 100% jistotu tím nezískáš.

Ještě si neodpustím poznámku k dětem, fakt nejsou tak nebezpečný jak se zdá. Zvlášt ty malinký. Moji kluci se pohybujou mezi municí (doslova) od malička, pomáhaj přebíjet, počítaj náboje, perou hilzny, rovnaj do krabiček a kromě toho že jich pár ocucali ještě jako úplný mrnata k žádný újmě nedošlo. Ty pravý skopový nápady přijdou až tak ve 12ti, ale to už musej vědět jak se se zbraněma a municí zachází a co se může stát.



Seth
Příspěvky: 4

Příspěvek#6 » pon 10. čer 2013, 19:05

K deaktivaci olejem jsem přečetl spoustu textu, především na anglických fórech. Taky mě zajímalo, jak to je s nebepečností zápalky. Každopádně závěrem bylo většinou že WD40 ani jiné oleje nepomohly a ve zbrani zápalka posléze stejně práskla. Takže já osobně bych na to příliš nespoléhal.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#7 » sob 15. bře 2014, 23:54

Mám dotaz, znamená to, že když vezmu hotový náboj vč. zápalky a budu ho chtít delaborovat kladívkem, tak se mohu obávat výstřelu ?



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#8 » ned 16. bře 2014, 00:11

Podle mého názoru NE. Nevim, co by mohlo iniciovat zápalku.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#9 » ned 16. bře 2014, 01:56

Také si myslím, že ne, ale třeba nám to někdo vyvrátí, díky.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#10 » ned 16. bře 2014, 03:11

co znamena delaborovat kladivkem ? :D

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#11 » ned 16. bře 2014, 08:22

Pokud BOHULIBY mluví o delaboraci kladívkem, pak má jistě na mysli DELABORAČNÍ kladívko, jako je například přiložený Frankford Arsenal:
Obrázek

Troufnu si tvrdit, že pro 99% nábojů je kladívko bezpečné, ale iniciace zápalky se zcela vyloučit nedá, přece jen jsou údery hodně silné, a zejména staré náboje mohou mít zápalku senzibilizovanou. Konstrukce kladívka s tím do jisté míry počítá a uvolnění tlaku by mělo být částečně řízené. Pro zcela bezpečnou delaboraci je lepší vytahovací matrice a vytahovat v lisu.

Jinak zpět k deaktivaci zápalky - někteří sběratelé nechávají delaborovanou nábojnici se zápalkou ohřát na stojato na plotýnce vařiče, tím se zápalka znehodnotí bez viditelných změn.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#12 » ned 16. bře 2014, 12:20

Samozřejmě Frankford Arsenál, díky.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#13 » ned 16. bře 2014, 12:29

Tak zrovna já mám třeba Lyman, ale Frankford jsem našel nejdřív :D

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#14 » ned 11. lis 2018, 21:09

A k čemu by asi bylo delaboracni kladivko, kdyz by byla sance, ze naboj odpalí. Bohuliby neblbni. Já náboje kladívkem rozdelám, prach vysypu. Pak v pohode ostrym dulcikem zapalky odpalím. Ve sveraku kousel silnostene trubicky, do ktere se naboj vleze. Mám ho v klestinách od kladivka. Pro klid, mám bryle a sluchatka. Buch a je to. :) Nedelat v delaboracnim kladivku. To pak skace proti, protoze plyny nemaji kam utect.

Pak jí nějak vydloubnout což jde někdy blble, ev odvrtat. Zavlacka, krouzek, kule zpet a mám přívesek na klíče .)

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#15 » ned 11. lis 2018, 21:21

Taky to tak dělám, nikdy mi zápalka nevyskocila zpátky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů