Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#31 » čtv 15. lis 2018, 09:56

Tak upřímně řečeno, já osobně, když jsem měl tu potřebu odpálit (znehodnotit) zápalku v nábojnici, ze které byla odstraněna střela a vysypán střelný prach, zápalku jsem odpaloval vždy ve zbrani, na jejíž náboj byla zbraň určena. Na střelnici, namířeno do bezpečného prostoru. Nikdy jsem na to nespěchal natolik, aby to do návštěvy střelnice nevydrželo. Výhodu odpalování zápalky ve zbrani na střelnici je ta, že pokud jsem tu zbraň neměl já, našel se vždy někdo jiný, kdo ji měl :D
Byl a je to dle mě bezpečný a spolehlivý v způsob v postupu při delaboraci náboje.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#32 » čtv 15. lis 2018, 11:54

Sided uváděl, že zápalky měnil, takže bych řekl, že o delaboraci asi není řeč. Osobně jsem také měnil X set zápalek v různých rážích a není v tom problém.
Ono zase není důvod být tak moc předpos.... , když si vzpomenu na dětství a co jsme s různými náboji, které jsme porůznu našli vyváděli, tak anděl strážný se musel hodně zapotit.
Ale abych nebyl moc OT, tak pro flegmatizaci se doporučuje zakápnout zápalku WD40.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#33 » čtv 15. lis 2018, 12:07

majlont píše:To Sided:
Já s tebou v podstatě souhlasím, ale problém diskuzních fór obecně je, že nevíš jakej pitomec se tvým sdělením/názoem bude řídit. Pokud to zkusí s 9m Luger tak budiž, ale pokud to zkusí s 12,7×108 (a to je do sbírky hezkej náboj, takže někdo by to klidně zkusit mohl), pak to může dopadnout pro aktéra velmi nepříjemně......


Jo ale jde o vypíchnutí zápalky v lisu, to předpokládá držák a kalibrovací a nebo apoň vypichovací matrici. Nevím o nikom kdo by měl vercajk do kterýho se vleze 12,7×108 nebo .50bmg a jestli ho má tak už asi i ví co dělá :roll: . U běžných pistolových a puškových zápalek je riziko zanedbatelný, rozhodně menší než odpalování kilnerem a nebo na plotně.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#34 » čtv 15. lis 2018, 12:33

Ad. Georg: mno sbírkové, přívěšky na klíče apod. Nárazově, ale třeba 30-50ks najednou.

Odprásknout zápalku ve zbrani by šlo, kdybych měl všemožný ráže, který mi kluci dovalej a to nemám. (navíc si tím prasit zbran, mi přijde škoda.)

Ad. majlont: ANO přesně podle písmena b) to dělám. :) To WD je cesta, pokud bych nedělal přívěšky na klíče a jen nějkam do vitrínky, ale jak si můžu být jistej, že to zabralo? Odprásknutí je 100% jistota.

Fakt, nevím, zda bych si trufnul na 50BMG, 1,27, 25. a další dělostřelecký :) ale běžný ráže zvládnu v pohodě.

Třeba takhle.

IMG_6580.JPG
IMG_7821.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#35 » čtv 15. lis 2018, 22:37

Ano, já měl na mysli, "kusovou výrobu" v řádech jednotek. S velkým počtem nemám zkušenosti :D

Uživatelský avatar
lordpes
Příspěvky: 4

Příspěvek#36 » sob 7. lis 2020, 19:33

Osobní zkušenost, wd40 na deaktivaci zápalky funguje tak na 50%. Zkoušeno na 9mm luger, 7,62x54 a 50bmg. Vše po 10 kusech. Postup: do nábojnice vyvrtána díra 4mm, vysypán prach, vystříkáno wd-čkem, ponecháno dva dny, wd-čko vylito a ve svěráku fláknuto do zápalky. Část neudělala vůbec nic, část si jen lehce pšoukla a část práskla jak kdyby tam žádné wd nikdy nebylo. Jediná jistota je zápalku prostě odpálit. Bez střely, nebo s provrtanou nábojnicí (bez prachu!) je zápalka neškodná a udělá jen ránu.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#37 » sob 7. lis 2020, 21:32

Není lepší lisem zápalku zevnitř vytlačit, než ji odpalovat? U zápalek typu boxer to jde snadno. Dá se s tím poradit i bez lisu. Stačí tyčka vhodného průměru a nábojnici postavím na podložku s otvorem. Pak stačí tlak na tu tyčku. Jnak, se zde někdo také zmínil o soustruhu. Kdybych neměl lis na náboje, použil bych také soustruh. Ale ne na odpal, ale na vytlačení zápalky koníkem.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#38 » sob 7. lis 2020, 22:37

Pokud nemáš možnost delaborovat ten náboj, aby si měl prázdnou hilznu, tak to bohužel nejde. Kladívko si neporadí se vším a delaborační matrici s odpovídajícím shellholderem také nemá každý k dispozici.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#39 » sob 7. lis 2020, 22:42

Než jsem měl kladívko, tak jsem střelu lehce upnul do svěráku s mělkými zuby a kombinačkama zatáhl za nábojnici. U puškových to takhle jde úplně na pohodu. Z pistolákama to byl problém, ale s tím si zase poradí kladívko.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#40 » sob 7. lis 2020, 23:24

Tak mi rozbij .338LM, ale náboj, ne kladívko. Ona třeba titěrná .223 dokáže v kladívku taky potrápit. O dalších zajímavých nábojích nemluvě.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#41 » sob 7. lis 2020, 23:31

Zrovna tyhle dvě ráže jsem řešil tím svěrákem.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#42 » ned 8. lis 2020, 22:02

Možná trochu ot, ale nevztahuje se na to náhodou paragraf 28, Oprávnění držitelů zbrojních průkazů, odst. 2 b) ... střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně... ?
Klíčenky, přívěsky a různé "metalové" pásky ala kulometný pás do toho určitě spadají. Obzvláště když střely a nábojnice jsou "jednotlivé části nábojů".



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#43 » pon 9. lis 2020, 07:23

Ja bych smysl zakona chapal tak, ze se to tyka funkcnich naboju, ne evidentne nefunkcnich (misto zapalky ocko, v nabojnici dira...) atrap. Ale dnes clovek nikdy nevi, co porusuje, mozny je vsechno. Takove naboje se na klicich nosily i za tvrde totality a nikomu to nevadilo.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#44 » pon 9. lis 2020, 07:32

Právě, že s dírou v nábojnici už to nebude ono a v podstatě nikdo je na klicenkach děravé nemá. S imitací střely se taky nikdo dělat nebude, takže jde v podstatě jenom o to, že chybí zápalka a prach.
Nosily, to je jasné. I ty kulometné pásy jako opasek.. Nikdo to neřešil, protože je to prkotina, ale doba se mění.. bohužel. Tak si říkám, jestli by se to na to dalo napasovat :-/
Je tam psáno "jednotlivé části nábojů". To by v nejširším byl kriminálník i ten, kdo si domů nese kyblík hlizen že střelnice.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#45 » pon 9. lis 2020, 08:43

Mnoo myslím, že ad absurdum jde vždycky všechno. Realita je taková, že ani když mě stím drapli na letišti. (debil sem si zapomel sundat privesek na klicich od auta), tak se nic nedělo. Teda krom toho, že mi to sebrali :) Všichni tři poliši se usmívali, věděli o co jde ale holt do letadla stím nesmím. Chápu. Mrzelo, příšel sem o památeční kulometnej, co sem si sám na vojně ukradl :) Doufám, že to aspon doslai děti jednoho znich. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů