Výběr přebíjecího lisu



Redsnake
Příspěvky: 328

Příspěvek#676 » pát 9. zář 2022, 08:37

Vzpomenu si na to nekdy na rybach az prosedim zase desitky hodin za sezonu. To ze investuju svuj cas do konicku ktere me bavi mi prijde naprosto prirozene a prepocitavat vsechno na penize me nikdy nenapadlo.

Jen mi prijde ze nekteri jste tu k turretu nespravedlive zaujati, je naprosto jasne ze drazsi lisy jsou produktivnejsi, ovsem zacinajici prebijeci by mohli ziskat dojem ze vstupni investice pro prebijeni jsou vyssi desitky tisic, coz jednoduse neni pravda a fungovat se da i na levnejsich lisech. Je to jen o objemu a co jsem ochoten obetovat.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#677 » pát 9. zář 2022, 08:47

Jenze abys mohl prosedet hodiny u ryb, musis ty hodiny mit. S pomalejsim lisem ty hodiny mit nebudes, protoze je spalis u neproduktivni prace. Ja treba rad strilim a prebijeni je jen nutne zlo, stejne jako treba cisteni.
Jen at zacatecnik vidi, co kolik stoji. Kdybych tenkrat nezacinal na sdb,ale na 650, nemam dnes co resit a usetril jsem. Takle me asi ceka nakup 750 za cenu min o ½ vyssi nez v dobe, kdy jsem zacinal.
Buy once, cry once.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#678 » pát 9. zář 2022, 10:45

Ten čas je relativní a jinak to vidí začínající nadšenec dejme tomu v 25ti, a jinak to vidí někdo komu 50tka a možná i krize středního věku klepe na zátylek. Ten 25ti letý si svůj čas cení naprosto jinak, než ten, kterýmu je dvakrát tolik. Ale k tomu se člověk musí prožít.
Já bych to za sebe uzavřel touto radou. Pokud začínáte s přebíjením, nebo už jste začali, je to s něčím jednodušším/levnějším, a začíná vás šimrat myšlenka na to, že s lepší výbavou by se to dalo dělat lépe a rychleji a s menší časovou investicí, tak to - než se z toho šimrání stane bušení na vrata - realizujte, a radši si pro to vyhraďte peněz trochu víc než míň.
Čím delší bude fáze pouhé myšlenky, tak následně o to větší bude nas.anost po realizaci, až zjistíte, kolik času jste zbytečně propálili svojí nerozhodností. Fakt mám v tomhle oboru velkou zkušenost. Nestojí to za to.



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#679 » pát 9. zář 2022, 12:43

Mozna to nekteri prehlidli, ale tazatel planuje prebijet jen 400ks lugeru mesicne. Na to nepotrebuje prece progresivni lis a i s tim Turretem je takove mnozstvi hotove za dve hodky vc. uklidu.
Přebíjet mám v plánu primárně 9L, výhledově třeba 38 special případně .223, ale v současnoti střílím jen 9kou.. rád bych tak 400 měsíčně u 9L...



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#680 » pát 9. zář 2022, 13:12

Kupoval jsem jednooperák kvůli 38 SP na 200 ks/měs. Do roka jsem dělal 3 ráže do krátkých. Do tří let 5 a dvě puškové. A dneska...

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#681 » pát 9. zář 2022, 13:42

Jojo plánování je super věc :twisted: Taky jsem plánoval 2 ráže cca 200ks měsíčně dohromady :lol: a tak nějak jsou z toho 4 a jen u 9x19 tak 10-15tis. ročně .. Od turretu přes progresivní Lee až k D 650.. Pravda turret dodnes používám na přípravu nebo minoritní ráže.. A asi bych se nebál jeho litinovou verzi doporučit, s tím že tu a tam je třeba trocha šikovnosti (nicmene oproti Lee progresivním lisum je úplně simple :D) Nicméně - koupit rovnou D 650 by mi ušetřilo naky ty vrásky a čas :)



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#682 » pát 9. zář 2022, 15:59

Díky moc všem za příspěvky a rady, myslím že mi to dalo hodně.
Je mi jasný že do budoucna mohu skončit se vším možným, ale myslím že ten turret bude na první rozjed asi dobrá volba, zejména proto že mnoho z vás tu píše že když přejde dál, tak pro turret bude využití.
Tedy pokud bych nepřebíjel moc a držel se těch 400-500 měsíčně, tak zůstanu klidně na turretu, kterej mi poslouží jako dobrá a levná škola.
Pokud mě to chytne a budu chtít dělat více ráží a větší objemy, tak pak mi nic nebrání přejít na 750ku a nechat si turret na okrajovou ráži nebo specifickou úlohu.

A proč tedy nejít rovnou do 650/750 - prostě proto že náklady na pořízení jsou větší a to riziko že bych to pak nakonec tolik nevyužil velké.. Když to vezmu matematicky , tak pokud nezačnu přebíjet výrazně více jak 5tis ročně, tak se mi 750ka bude "odepisovat" poměrně dlouho - 3-4 roky, zatímco turret 1,5-2 roky. A pokud začnu přebíjet více tak mě utracený financ za turret nebude tolik zajímat:)

A ano z dlouhodobého hlediska je nejvíc logická volba vzít 650/750 protože střílet budu chtít spíš víc než míň:) Třeba se objeví nějaká rozumná bazarovka a budu mít po úvahách:)



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#683 » pát 9. zář 2022, 18:38

Jdeš na to dobře Trpaslo.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#684 » pát 9. zář 2022, 20:12

Trpaslo píše:...
A proč tedy nejít rovnou do 650/750 ....

V podstatě jsi si odpověděl správně sám
Ono to zpocatku vypadá, že pár hodin za rok uspory na čase ablabla..
Za pár let je z přebiječského nadšení otravná rutinní výroba "žrádla"
a to je pak těsně za momentem, kdy už jsi měl mít doma něco efektivnějšího.
Ono je fakt lepší těch pár hodin strávit relaxem a nasíránim sousedů dobrou muzikou.
Takže po 178. zopakuju, že turet je dobrá volba pro začátek ;)
a časem se uvidí.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#685 » pon 12. zář 2022, 17:25

Osobne si myslim, ze Dillon 550 je skvela volba pre niekoho s obmedzenym nastrelom mesacne. Ono dnes to zial nie je o uspore penazi pre tych, co zacinaju - zapalky aj prach sli drasticky hore. My co mame naskrblino sa usmievame.

Enem plati, ze 550 je vyborny lis a netreba ist rovno do 750tky. Hovorim ako stastny majitel 650tky v plnej palbe s podavacmi vsetkeho s konverziami v 3 razach.

Ad konverzie - tie pre 550 su podstatne lacnejsie tiez.



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#686 » úte 13. zář 2022, 06:46

No 550ka padá na tom ze to vlastně není moc logická volba... buď začnu prebijet o dost víc a pak mě prostě čeká imho 650/750ka se vsim vsudy. Nebo zůstanu u konzervativního přístupu 500 měsíčně a pak turret stačí protože je celkem jedno jestli prebijim 1 nebo 1,5 hodiny měsíčně.

K ekonomice mi naopak přijde že teď to dává ještě větší smysl... Pokud počítám dobře tak se vejdu pod 4 Kč na materiálu (kupovaná strela) vs 7Kč kupovaný střelivo. Jasně není to terno ale až "odepíšu lis" tak to znamená střílet téměř 2x vic za stejný peníz.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#687 » úte 13. zář 2022, 11:10

Svym zacinajicim kolegum jsem radil:
- zaklad je pevny masivni stul, nejlip ukotveny ke stene
- nejdriv jednooperak, na nem se to naucit. Do budoucna se bude stejne hodit (puska, atd.)
Vzdycky to bylo naopak, tj. nejprve levny viceoperak na rozviklanem stole, pak dokupovali jednooperak na pusku.



Sam Jr.
Příspěvky: 227

Příspěvek#688 » úte 13. zář 2022, 13:33

No pro 550ku mluví to, že na něm není ani kousíček plastu a pojede při správný údržbě min 100let - prostě Dillon :)



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#689 » úte 13. zář 2022, 17:51

Sam Jr., tak ako hovoris.

S dillon 550 sa nejaky Lee VOBEC neda zrovnavat.

Ak uz teda turret, tak jasne Lyman All American alebo Redding T7.

Produkcia voci 550 bude ale mensia (zapalkovac, stale len 1 operacia po celu dobu)

King: jednooperak je blbost. Zacal som na 650, kamarat tiez, dokonca on este v dobach, kedy o prebijani u nas neboli ziadne zdroje a Strobl len zacinal. Anglicky nevie ani prd.
A bez problemov. Mam kamaratov co dokonca zacali na Loadmasteri a dokonca im to aj funguje a na ich potreby dost dobre, proste len 9 mm, len D032 tak to maju nastavene a ked treba urobia si naboje kolko potrebuju.

Tvrdit, ze zaciatocnik musi zacat na jednooperaku je sprostost ako noha. Duplom na pistolovych razach kde fakt nie je moc co pokazit.



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#690 » úte 13. zář 2022, 18:14

Machead píše:...S dillon 550 sa nejaky Lee VOBEC neda zrovnavat.

Ak uz teda turret, tak jasne Lyman All American alebo Redding T7....


IMHO se vubec neda srovnavat auto index Turret (Lee) s ciste manualnimi ktere zminujes. Jiny produkt, jine pouziti.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů