Výběr přebíjecího lisu



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#646 » pon 25. dub 2022, 19:18

Jen kdyby si někdo chtěl udělat obrázek, jak jede dillon XL650, tak ten můj takto:
https://www.youtube.com/watch?v=r51AZ19qwOw
Dalších 6ráží na Lee classic turret, ale lugry už jen takhle :)



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#647 » čtv 28. dub 2022, 15:19

Bez podavače střel je to strašná otročina. Ale menší nuda.



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#648 » úte 3. kvě 2022, 04:51

sided píše:Lis - proč ne ale asi bych bral jiný
Matrice určitě ne, kup Redding
Prachovač - pokud ho potřebuješ (urychlí práci) tak určitě jiný. Třeba RCBS a nebo Hornady
Váhy bych preferoval mechanický, levný elektronice nevěřím.


Tyto matrice by byly lepší pro začátek??

https://www.brownells.cz/FULL-LENGTH-DI ... -749010931

https://www.reloader.cz/redding-6-5mm-c ... e-die-set/

https://www.reloader.cz/sada-tri-matric ... creedmoor/

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#649 » úte 3. kvě 2022, 07:38

Jednu z těch třídílných.



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#650 » čtv 1. zář 2022, 09:17

Ahoj, vím že tu stejných dotazů bylo milion a přečetl jsem notných 20 stránek, ale chtěl bych si spíš ujasnit "kompletnost" setupu ať pak nejsem něčím překvapen.
Na úvod info: Nikdy jsem nepřebíjel, rád bych začal. Jednak mi to přijde jako zajímavá činnost + bych rád střílel malinko více za stejné peníze.. s dnešní cenou střelivu věřím že se dostanu někam blízko dvojnásobku. Pořizovací cena mě tolik netrápí (ale ofc chápu že složitější stroje jsou trochu overkill). Přebíjet mám v plánu primárně 9L, výhledově třeba 38 special případně .223, ale v současnoti střílím jen 9kou.. rád bych tak 400 měsíčně u 9L,
Teď co jsem vybral: Většina lidí tu chválí 650ku, resp 750, ale to mi přijde už právě jako malinko overkill (kdyby se vyskytla bazarová nebo nějaká výhodná, tak bych vzal. Primárně se ale tedy rozhoduji mezi Dillon 550 nebo Lee Classic Turret, pochopil jsem že k obojímu potřebuji sadu matric - Dotaz (1) mohu vzít od Lee pro oba listy a je lepší brát sadu 4? matric ?
Dále jsem pochopil že potřebuji pouze pro Lee (Dillon by to měl mít): prachovač(Lee Pro Autodisk) a zápalkovač (Lee Safely Primer Feed). Takže Turret vychází tedy asi o 5-6K levněji, ale bude pomalejší (větší opruz).
+ pro všechny varianty potřbuji:
- Pračku + separátor
- nějaké mazivo/vazelínu na Lis
- Lubrikaci nábojnic
- Digitální váhu (přesnou)
- Mikrometr
- "sbírač"+ otáčeč zápalek
- delaborační kladívko
- nějaký krabičky na nábojnice/střely/náboje.
Dotaz (2) Chybí mi tam něco ? Mám něco blbě?

Další alternativou ale primárně pouze pro 9L by bylo vzít Dillon SDB, kde jsem cenově mezi Turretem a 550kou, budu rychlej +- jak s 550, ale nemohu na tom dělat puškové. Dotaz (3) Nějaké doporučení zkušenějšího nebo něco co jsem přehlédl.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#651 » čtv 1. zář 2022, 10:52

Hlavně si zjisti, jestli umíš někde sehnat střely, prach a hlavně zápalky. Bez toho se na lis bude jen prášit.

400 měsíčně uděláš na každém lisu, to je jedno odpoledne a méně, podle typu lisu a zkušeností.

Pokud budeš dělat jen 9L, tak klidně i ten Dillon SBD.

Ona je otázka, jestli přebíjet a tedy i koupit matrice a další na náboje, kterých potřebuješ jen pár kusů. A jestli by na to nestačil jednooperační lis.

Ještě Ti vypadlo pečlivé přebírání nábojnic, kalibrace hotových nábojů a další věci, ale na to časem přijdeš, až začneš.

A nepotřebuješ mikrometr, stačí šupléra :-)

Na spoustu věcí, co jsi napsal v tom přehledu, je tu samostatné a velmi dlouhé vlákno ...



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#652 » čtv 1. zář 2022, 11:20

Díky,
spotřebák si ohlídám (a koupím asi dřív jak lis) a doplňky vyberu dle jiných vláken to už jsem si pročítal více či méně, šlo mi spíš o to aby to po mě zkoukl někdo zkušenější že mi něco zásadního nechybí..

Na kalibraci hotových nábojů myslíš právě tou šuplérou nebo přímo kalibr..? něco jako toto: https://www.strobl.cz/nabojovy-kalibr-l ... uger_p7302

+ jsem ještě pochopil že by bylo dobré změřit rychlosti na hradlech, ale to bych snad mohl někde na střelnici domluvit půjčení třeba

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#653 » čtv 1. zář 2022, 11:36

na seřízení lisu stačí šuplera z Lidlu, +- 0,1mm na OAL není tristní nepřesnost
na průměry to nestačí, tam je vhodný mikrometr,
nemusí to být zrovna Mahr, stačí něco čemu se ta setina dá věřit.
váhy pro začátek klidně mechanický , pokud zvládnou 0,1gr - přesnost naženeš počtem vážených dávek
(gr - grain je taková archaická jednotka pro dávkováni prachu)

ten kalibr od Lymana je OK

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#654 » čtv 1. zář 2022, 12:44

Mechanické váhy neumí znulovat na váhu nábojnice a pak zvážit jen navážku v nábojnici. Ale jde to obejít, pravda ...

Já mám kalibr na 20 nábojů současně, takže tím zároveň počítám vyprodukované náboje. Kontroluji každý a zároveň i kontroluji správné zalisování zápalky.

PS. Jsme ve výběru lisu, na to příslušenství by to asi chtělo jiné vlákno.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#655 » čtv 1. zář 2022, 14:13

lis bez periferií je k ničemu

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#656 » čtv 1. zář 2022, 15:19

To nepopírám, ale výběr lisu je o něčem jiném :-)

Já mám Lee Loadmaster, jedu pouze Luger 9 mm.

Okrajově střílené ráže nepřebíjím a většinu zbraní mám v 9L nebo perkusní :-)



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#657 » čtv 1. zář 2022, 16:11

krtek2k píše:Jen kdyby si někdo chtěl udělat obrázek, jak jede dillon XL650, tak ten můj takto:
https://www.youtube.com/watch?v=r51AZ19qwOw
Dalších 6ráží na Lee classic turret, ale lugry už jen takhle :)

Na PC stole? Jak to máš zorganizované? Šroubuješ pokaždé lis tam a zpátky, nebo šoupeš PC periferie?



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#658 » čtv 1. zář 2022, 20:27

Záleží na času vs peníze. Pokud čas je priorita není ani ta 750 overkill, časem stejně vysteilis víc. Hlavní otázkou je počet ráži co chceš přebijet. Se všemi podávací dávám u 650 cca 500 ran za hodinu, ale není v tom čas na praní, zobání zápalek, mám víc zásobních trubiček, přebrání nábojnic.

SDB jpokid nechci puškové ráže je na začátek super, výkon je sice nižší než plně mechanizovaná 650, ale výkon je pořád super proti Lee.

U puškových ráži je třeba pochopit že automat je na kropení, resp. na maximální přesnost musím použít jednooperak a mít všechno pod kontrolou.

Na 750 asi nebudeš přebijet na LR. Ale na AR15 pokud okid to nechci vysloveně na mířenku, bohatě stačí, ale stejně se nevyhnubukracovani nábojnic, úpravě lůžka zápalky krimpovanych. A pokud za měrnou jednotku vezmu jedno standartní balení prachu tj. 500g, jsem u 223 někde okolo 250 nábojů a jejich přebití je ve všech přípravách nábojnice už jen třešničkou.
Na začátek bych si klidně zaplatil školení Štrobla.



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#659 » pát 2. zář 2022, 06:49

Trpaslo> pro tve zadani bych ti doporucoval ten Turret s 9x19 sadou matric a ucit se. Postupne ho muzes vytunit, zrcyhlit a pak zacit i ty .223Rem, coz je precijen trochu narocnejsi.

Béďa píše:SDB jpokid nechci puškové ráže je na začátek super, výkon je sice nižší než plně mechanizovaná 650, ale výkon je pořád super proti Lee...


Jak to myslis, ze je vykon super proti Lee? :?:



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#660 » pát 2. zář 2022, 07:13

Díky moc, tak ta 223 by byla jasně až po nějaké době přebíjení co bych nabral zkušenosti (takže jakoby není aktuální problém a cíl). Zatím asi tedy budu pokukovat po bazarovkach ale jinak malinko vede turret před SDB.

Mě u toho turretu přijde z videí takové nemotorné to zápalkování, ale to je možná jen pocit z videii, kde ten plastový zapalkovac vypadá tak vachrlate:) možná si to někde vyzkoušet.

SDB je takové hezčí a přijde mi mechanicky lépe zpracované + na něm budu rychlejší. Ale v mejch počtech ten rozdíl bude 1 vs 2 hodiny na 500 ks, což jako není tragédie

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 17 hostů