Výběr přebíjecího lisu

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#601 » úte 28. pro 2021, 04:00

Sud píše:Já ti zkusím nabídnout ještě jeden údaj. U jednooperačního lisu uděláš cca 20-40 ks/h. U víceoperačního 200-250/h u progresivního přesná čísla neznám. Ale odhaduji to na 400-500/h.
Takže suma sumárum u jednooperáku strávíš cca 10h na svoji měsíční spotřebu.

Dillon 650XL s podavači a dělám u 9x19 900ks/h ;)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#602 » úte 28. pro 2021, 08:26

Grimpo píše:.....
Edit: Přesnost indexace Loadmastera a spolehlivost jeho (a PRO1000) systému zápalkování je... no je prostě taková, že po 7 letech s PRO1000 a 6 letech s Loadmasterem bych si dal pár facek za to, že jsem nešel rovnou do modré.


Znám střelce, co si koupil dvě 650, každou na jednu ráži, aby to nemusel přestavovat. Ale to asi není standardní postup :-)

Do začátku by měl stačit Turret, je skladem a cena je přijatelná. A matrice jsou přenositelné.

Nejlepší je něco koupit a začít. Při dnešní dostupnosti zápalek je problém s lisem trochu podružný, že ...



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#603 » úte 28. pro 2021, 10:12

Také vybírám lis na 9L a .223
První mi padl do oka Loadmaster. Po přečtení recenzí jsem couvl.
Jako další vhodná volba mi přišel litinový Turret. Ale při představě, že na jeden náboj budu muset 4x zatáhnout, vložit nábojnici, vložit střelu a nasadit zápalku, jsem se zase probral.
Teď mám zálusk na Lee Auto Breech Lock Pro. Přesněji sadu Lee Pro 4000. Cena je slušná, je to víceoperák na 4 matrice a podle recenzí si poradí i s 223. Podává nábojnice , můžu nainstalovat podavač střel, nebo vytisknout matrici na podávání. Nakonec zbyde jen plnit zásobníky a nacvakávat zápalku.
Aktuálně nastřílím prd. Když je hezky, tak do 400ks/měsíc 9L. Pořizovat chci hlavně kvůli objednané .224 AR15. Určitě nevidím úsporu do peněženky, ale více střelby a radost z odvedené práce, která by neměla být opruz (jednooperák).

Jinak moc se mi nezamlouvá volba prostě něco obyčejnýho pořídit na začátky. Tím nemyslím, že je Lee takový či makový. Rád dělám věci napoprvé dobře. Tak zvážit, co aktuálně a do blízké budoucnosti mám či chci. Podle toho objednat. A ne za rok prodávat a kupovat jiný. Ceny už lepší nebudou..

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#604 » úte 28. pro 2021, 10:30

Problém je v tom, že když děláš najednou ve čtyřech až pěti matricích, je to seřízení o dost náročnější, než u Turretu. A to bude platit i pro další lis, který dělá víc věcí najednou.

Varianta rotující matrice nad jedním nábojem je rychlejší než jednooperační lis ale pomalejší, než progresivní lisy. Tam je to ale vyvážené složitějším laděním matric, kdy jedna matrice ovlivňuje druhou.



ossan81
Příspěvky: 72

Příspěvek#605 » úte 28. pro 2021, 11:44

Možností nastavení je spousta. Já třeba odzápalkovávám na jednooperáku Lee. Dá se na to 3D vytisknout vyražeč nábojnic, takže jedna ruka je pořád na páce a druhá jenom přidává novou nábojnici. Taky z toho ale padá bordel, který špiní lis a furt se to musí pucovat. To ale u jednooperáku, který slouží jen a jen na odzápakování zase tolik nevadí a turret zůstává krásně čistý. Na stolním zápalkovači pak vždy ozápalkuji větší množství nábojnic najednou. No a to celé umožní mít na turretu jednu pozici volnou a do té pak dát bullet feeder.
Má spotřeba je 1000 lugrů/měsíc (250/týden). Těch svých 250 si pak za cca 10-15 minut odzápalkuji, za dalších cca 20 minut ozápalkuji (ve skutečnosti ale zápalkuji spíš jednou za dva týdny 500 ks naráz) a za hodinu na turretu znovu přebiju. Na necelé dvě hodinky se od rodiny ulít do sklepa a mít svých 250, to je pro mne víc než přijatelné :-)
Ale pravda je, že i tak je to jeden náboj na 4 zatažení pákou. Se spotřebou 1000 měsíčně mi ale zatím nějaký Dillon za dvacku nedává smysl.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#606 » úte 28. pro 2021, 12:01

prošel jsem si podobnou cestou, už jsem skoro objednal lee tureta, ale pak jsem narazil na inzerát na použitej dillon 650, to mě zlákalo a nelituju. Seřizování není zas taková věda, je to o pečlivosti. No a výhodu Dillona vidím v tom, že to není záludný lis, ani nemá žádné speciální choutky.
Je to nejen o objemech, ale i o pohodlí. Ze začátku tě možná bude bavit strkat lugery do trubiček, ale časem to moc zábava nebude. Podavač nábojnic je i pro 400ks pohoda, ale třeba podavač střel už být nemusí. Jo a poznámka k ceně - Dillon rozhodně nebude za dvacku, jak píše ossan81. Jetej ano, možná bude i s podavačem nábojnic, spíš asi ne, no ale ceny jdou najít na internetu.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#607 » stř 29. pro 2021, 00:11

Jak se kdysi vyjádřil Sincityman: "Grimpo nepřebíjí aby mohl střílet, on střílí aby mohl přebíjet." Prostě mě tahle problematika baví. A paradoxně i když vybavení mám čím dál lepší, střílím čím dál méně. Dvouhodinovou produkci devítek z 650tky mám poslední dva roky problém odstřílet. Vlastně už před těmi kovidem zmršenými sezonami to byl problém.
I když tedy ekonomicky pro mě neměl smysl už Loadmaster, co do funkce mi ta 650tka smysl dává. Oproti Hitchcock hororové dvojici od LEE je to prostě něco, co fakt funguje lépe. Ne že by Dillon byl úplně imunní a neuměl někdy pozlobit, ale zatím jsem se nesetkal s tak zásadními problémy a nutností přístupu k lisu jak k rozmazlené náladové slečince.
Rychlost přehození ráže z 9L na 223 nemůžu u 650tky vs LM vůbec porovnat. Přesně 223 byla poslední kapka, která rozhodla o nákupu jeté 650tky. Dva shellplate jsem na LM pro 223 měl, ani jeden nefungoval, trhaly se rantly nbc a já už neměl nerva pořád dolovat hilznu z matrice.
223 jedu dvoufázově, v první fázi mám zkracovačku v lisu, pro druhou fázi jdou do lisu už zformátované a zkrácené nbc, případně, je-li třeba, i s mimo lis ošetřeným zápalkovým lůžkem.
Přehození např. z 9L na .357 je stejně rychlé, ne-li rychlejší, jak u LM. Přestavba casefeederu určitě u 650tky rychlejší. Systém podavače střel - vzhledem k použití vlastní podávací matrice - byl pro mne pro oba lisy shodný. Změna zápalkovacího systému z S na L - pro mě rychlejší na 650tce. Měním komplet sestavu, ne jen některé díly.



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#608 » stř 29. pro 2021, 20:41

Rok a čtvrt dělám na lee classic turret press lugry, k tomu přibyly .45acp, pak .300aac blackout, .223rem, .308win a .38special. Teď jsem sehnal XL650 s podavačem hilzen. Za dva večery jsem udělal 2000lugrů na sypačku včetně seznámení se s lisem a seřizování a čištění a mazání (byl někde 4roky v garáži rozebranej v krabici).
Fakt nadšení, jak ten modrej šlape a nezlobí. Teď je ve skříni, až dojdou lugry na sypačku, zase ho vytáhnu a udělám 4000 za dva večery. Pak půjde zase do skříně.
Je skvělej, ale na mířenku lugry a ostatní ráže budu furt dělat na turretu.
Vůbec nelituju, že jsem na turretu začal.
Vůbec nelituju, že jsem pořídil XL650.
Oba jsou supr, každej pro něco jinýho.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#609 » stř 29. pro 2021, 22:05

ossan81 píše:Ale pravda je, že i tak je to jeden náboj na 4 zatažení pákou. Se spotřebou 1000 měsíčně mi ale zatím nějaký Dillon za dvacku nedává smysl.

On to má každý trochu jinak...
Já si 650ku pořizoval někdy na přelomu 2013/2014,v době když moje spotřeba byla 150-200 ks za měsíc.Nebavilo mě a vyloženě štvalo kvuli jednomu náboji za tu páku tahat 4x.Jak běžel čas tak se mi spotřeba násobně zvedla a rozšířila na 4 ráže.
Kamarád přebíjí 2 ráže a na každou má jednu 650.
Není to jen o tom jestli se to finančně rentuje v krátké době.Je to taky o tom pohodlí a radosti z přebíjení.Já investice do modré potvory nikdy nelitoval ani vteřinu.
Chápu ale že pro někoho může být tvoření tisíců nábojů ročně na jedno/viceoperáku zábavné.
Každý si prostě najde svoji cestu..



ossan81
Příspěvky: 72

Příspěvek#610 » stř 29. pro 2021, 23:42

Je to tak. Já se hlavně pořízení té modré potvory nijak nebráním. Uvidíme za jak dlouho to bude :-) Zatím stačí turret...



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#611 » čtv 30. pro 2021, 09:55

Krtek vlastně popsal můj největší trabl s modropotvorou. Díky její vysoké produktivitě a mojí čím dál nižší spotřebě mi stačí použít jí jen párkrát za rok. Třeba tenhle rok včera podruhé, abych měl něco devítek do začátku sezony. Produkci jsem měl hotovou za asi 40 minut, tak jsem pak ještě věnoval dalších 80 minut formátování a zkracování cca 450 ks mosazi na 223. Strávil jsem ale v dílně kolem čtyř hodin. Od posledního použití lisu jsem kompletně přestavěl dílnu a různě popřeukládal jak přebíjecí nástroje a přípravky, tak samotné komponenty. Vzpomenout si, jak to patří dohromady byl problém menší. Ale desetiměsíční pauza se na jistotě v práci projeví, ne že ne.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#612 » čtv 3. úno 2022, 08:38

Zkousel nekdo objednavat veci pro Dillon primo od nich z USA? Samotny lis, matrice nebo obecne material co u nas neni nijak regulovany. Nejake celni problemy atd? Samozrejme bych se snazil si poridit to spis lokalne, takze spis zvedava otazka nez cokoliv jinyho v tehle chvili.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#613 » čtv 3. úno 2022, 08:39

Hele kdysi dávno jsem takto nakupoval od LEE, proclít jsem to byl v Praze na poště 120 osobně a na pohodu. Dnes se to, ale nikterak nevyplatí, snad jen pokud bys nemohl něco lokálně v EU sehnat.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#614 » čtv 3. úno 2022, 08:43

Jasne, to bych pri velikosti a hmotnosti tech veci ocekaval, ale i tak dobry vedet, ze to je bez problemu, diky diky.



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#615 » čtv 3. úno 2022, 18:12

Dobrý večer,
měl bych takový teoretický dotaz na místní přebíječe. S přebíjením nemám žádne zkušenosti, jen jsem si přečetl jednu knížku o přebíjení. Ročně předpokládám vystřílet na terčovku max. 400ks 223rem a 400ks 6,5 creed. Má smysl se vůbec do přebíjení pouštět a s jakým typem lisu začít??

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti