Tlumiče a myslivost



Adam97
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » čtv 14. led 2021, 11:09

Zdravím, máte někdo zkušenosti s využitím tlumičů na lovecké ráže a zbraně? Se kterými výrobci máte zkušenost? Mě např. zaujal tlumič Aimsport Triton No.6 7.7mm 15x1, viz odkaz: https://zbrane.subrt.cz/tlumic-aimsport ... -30-06---/



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#2 » čtv 14. led 2021, 11:28

Hmm, zase jedna reklama? A zase Šubrt?



Adam97
Příspěvky: 2

Příspěvek#3 » čtv 14. led 2021, 11:58

Hezký den, žádná reklama, přemýšlím o koupi tlumiče, až bude platná novela zákona. Proto mě zajímají zkušenosti s různými výrobci, váhám mezi několika tlumiči.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4 » čtv 14. led 2021, 12:03

Tlumičů na lovecké zbraně se v Evropě vyrábí hromada. V Německu je začal vyrábět třeba Sauer, Blaser, Recknagel , ale Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko mají obecně náskok, protože tlumiče tam byly povoleny podstatně dříve než ve zbytku Evropy. AimZonic je velmi slušný a kvalitní. Špičkou v útlumu je A-Tec MegaHertz nebo Hausken XTRM (oba Norsko), ale jsou to už fakt dost velké dlouhé "plechovky" s průměrem 70 mm.

Deklarovaný útlum je třeba brát trošičku s rezervou, je to měření z laboratoře a nemusí to být jednoznačně určující parametr. Někdo raději štíhlejší s menším objemem i hmotností a nižším útlumem.
Jinak použití tlumičů má i svá technická úskalí a hlavně si zjisti jak na to reagují soudruzi myslivci ve vašem spolku. Ono objevit se na hromadné akci s flintou s černou pažbou a nedejbože tlumičem, může taky znamenat obecné pohoršení a hlasité vyobcování. :-)



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#5 » čtv 14. led 2021, 12:41

18. prosince "nereklama" na Šubrta. Dnes, další čerstvě zaregistrovaný uživatel a zase stejná písnička. Meh...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#6 » čtv 14. led 2021, 14:01

Hlavně, že ani nesedí útlum a hmotnost v textu a tabulce ...



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#7 » čtv 14. led 2021, 14:19

Petzold píše:Tlumičů na lovecké zbraně se v Evropě vyrábí hromada...


Prosimta, zda sa ze sa v tom orientujes. Existuje nejaky rozmer zavitu, ktoreho sa vacsina vyrobcov takychto tlmicov drzi? Konkretne ma zaujima cal .30 - planujem si nechat spravit novu hlaven na kulovnicu, kaliber zrejme 30-30, ked uz sa bude dat pouzivat tlmice, tak rovno aj so zavitom na usti a krytkou s predpokladom kupenia tlmica v buducnosti. Ide mi teraz teda o to, aby som si zbytocne nezavrel vratka a neviazal sa na nejakeho konkretneho vyrobcu. Okolo ustovych zariadeni na AR-15 sa vcelku orientujem, ale tu vobec

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#8 » čtv 14. led 2021, 15:31

Hele má to na lovecké zbrane vubec smysl? Kolik ran běžně vystřelíte? 1-2? Něco na nastřelení na střelnici. Pro mě nemá smysl kupovat drahej kepl, kterej už tak těžkou flintu přitíží a prodlouzi, ze ji neprostrcim oknem kazatelny a jak přesne to ovlivní přesnost netuším. Neutlumí to tak, abych tím nepoplašil další kusy a mohl střelit další. Možná na malorajdu na drobnou by to snad mohlo k něčemu být. Ale rudl zajíců, nebo lišek sem ještě neviděl. :)

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#9 » čtv 14. led 2021, 15:50

ondrush píše:
Petzold píše:Tlumičů na lovecké zbraně se v Evropě vyrábí hromada...


Prosimta, zda sa ze sa v tom orientujes. Existuje nejaky rozmer zavitu, ktoreho sa vacsina vyrobcov takychto tlmicov drzi? Konkretne ma zaujima cal .30 - planujem si nechat spravit novu hlaven na kulovnicu, kaliber zrejme 30-30, ked uz sa bude dat pouzivat tlmice, tak rovno aj so zavitom na usti a krytkou s predpokladom kupenia tlmica v buducnosti. Ide mi teraz teda o to, aby som si zbytocne nezavrel vratka a neviazal sa na nejakeho konkretneho vyrobcu. Okolo ustovych zariadeni na AR-15 sa vcelku orientujem, ale tu vobec


Většina slušných výrobců nabízí tlumič s možností montáže na více rozměrů závitu. Nejrozšířenější metrické jsou 14x1,15x1,16x1, i 17x1 a 18x1. Záleží na průměru hlavně ústí. 15x1 je asi nejčastější.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#10 » čtv 14. led 2021, 15:54

Diky. Samozrejme to preberiem s puskarom, ale chcel som mat do toho trochu vhlad, nech nie som uplne v tme. Ked aj ta neeticka neplatena komercna reklama na Subrta smeruje na 15x1, tak z toho budem vychadzat a uvidim, jak to dopadne.



dingo1
Příspěvky: 8

Příspěvek#11 » čtv 3. lis 2022, 11:11

Tlumič na lov mám moc ho nepoužívám ale střelba s ním je velice příjemná a tak bych ho používat chtěl. Jak puška tak tlumič je Blaser. Ráže 8x57JS. Jediné co mně trochu štve a s čím si zatím nevím rady je to, že když zapnu přísvit na PARD 008 tak mi tam ten tlumič malinko překáží jelikož se část přísvitu odráží od tlumiče. Neznáte někdo řešení? Díky
Jinak samozřejmě tlumič utlumí ránu asi jen o 30% ale utlumí i zpětný ráz což je příjemné. Pokud někdo chce utlumit co nejvíce musí mít podzvukové patrony ale to je asi jen na malou vzdálenost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů