Zbrojní průkaz C - má smysl?



gudernatsch
Příspěvky: 7

Příspěvek#1 » čtv 5. srp 2021, 19:34

Zdravím všechny, doufám, že píši do správného fóra, měl bych dotaz co se použitelnosti ZP pro C týče. Měl jsem teď přípravu na zkoušku a instruktor mi sdělil, že ZP pro C je pro mě k ničemu, pokud nechci dělat myslivce. Je tomu po schválení nového zákoníku skutečně tak? Jaké praktické využití pro mě bude C mít?

Dal jsem si C spíše kvůli lovu, kdyby se v daleké budoucnosti naskytla příležitost se něčeho podobného zúčastnit. Nemám s tím ale zkušenosti a žádné myslivce neznám. Ptám se kvůli zkoušce, kde budu mít malorážku a brokovou kozlici, tak abych věděl, zda-li to má cenu se o C pokoušet a není to zbytečný risk. Jinak budu dělat pouze pistoli (B,E).

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#2 » čtv 5. srp 2021, 19:53

Pokud chceš lovit, tak minimálně na území ČR ZP C potřebuješ. To samo o sobě na lov ještě nestačí, ale C každopádně potřebuješ.
To, že na B, E budeš dělat jen pistoli není jisté. Je to sice dost pravděpodobné, ale komisař ti klidně může vrazit malorážku.
Střelby z brokovnice se neboj. To snad ani nejde netrefit. A u zkoušek většinou bývají dvojky, ne kozlice.
Takže za mě, pokud uvažuješ, že bys chtěl lovit, tak si C udělej. Nemyslím si, že bys tím nějak riskoval.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#3 » čtv 5. srp 2021, 19:59

Jasně ze si to dej. Už se to resilo v jinym vlakne. Test je stejne nejtezsi na E, manipulace a strelba se vsim je v pohode. A C uz ti nikdo neveme. Treba si casem myslivecky zkousky udelas a loveckej listek vyridis. :)



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#4 » čtv 5. srp 2021, 20:02

Pokud tě zajímá lov, doporučuji ti skupinu C udělat (předvedení bezpečné manipulace s malorážkou a brokovnicí není nic složitého). Potom si uděláš Zkoušky z myslivosti (roční kurz, na kterém se dozvíš a zažiješ zajímavé věci), abys dostal lovecký lístek. No a potom se třeba přihlásíš do nějakého mysliveckého spolku a budeš mít koníčka na celý život.

https://www.cmmj.cz/jak-se-stat-myslivcem

Kdo loví zvěř, musí mít u sebe lovecký lístek, povolenku k lovu a potvrzení o povinném pojištění; při lovu se zbraní též zbrojní průkaz a průkaz zbraně a při lovu s loveckým dravcem jeho evidenční kartu.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-449 (§ 46).

Zdraví tě čerstvý absolvent Zkoušky z myslivosti! :-)



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#5 » čtv 5. srp 2021, 23:54

Určitě si C udělej, pokud i jen přemýšlíš, že bys to zkusil. Plánovaný nový zákon to sice možná sloučí z 5 skupin na 2, ale to je min. tak za dva roky a výsledek je nejistý...

davidu11: Kolik tě to cca celkem stálo?



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#6 » pát 6. srp 2021, 06:35

DJ Die: peněžní náklady bych odhadnul tak na deset tisíc - kurz stojí přes pět, dostaš několik desítek hodin přednášek, potom máš praxi v mysliveckém spolku a chodíš na hony za každého počasí, s kolegy v noci na čekanou (ale taky tam makáš jako šroub) a k tomu potřebuješ myslivecké oblečení, teplé prádlo, dobrý boty atd. Do toho nepočítám návštěvy veletrhů a povinné návštěvy kulturních památek (spjatých s myslivostí) a oblídku zkoušek loveckých psů apod.
Dozvíš se a zažiješ spoustu zajímavých věcí.
Skoro na každém Okresním mysliveckém spolku pořádají kurzy. Byl jsem tady a mohu je doporučit
https://praha9.cmmj.cz/kurzy/

Kurzy většinou začínají na začátku roku a pokud bys chtěl mít náskok ve znalostech před ostatními účastníky, doporučuji si koupit Penzum a už začít studovat a zajímat se.
https://www.penzum.cz/cs/eshop/1-uvod/2 ... vydani.htm



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#7 » pát 6. srp 2021, 11:12

Sud píše:A u zkoušek většinou bývají dvojky, ne kozlice.


Vloni v Jirkově byla u zkoušky právě ta broková kozlice.

Ti, co chtěli C dělali bezpečnou manipulaci i s malorážkou a s kozlicí, střelbu pak jenom z kozlice (teda asi, já už byl pryč). Ostatní jenom s pistolí.

Předpokládám, že tazatel nechce být myslivcem, ale jenom mít zbroják na nějakou "zážitkovou" akci. Kdyby mu někdo třeba k narozkám "koupil" jelena. Nevím, jestli je něco takového dneska možné, ale dřív sem takhle třeba jezdili Němci.



Sody
Příspěvky: 316

Příspěvek#8 » pát 6. srp 2021, 11:15

I na "koupeného jelena" je potřeba lovecký lístek.
Edit: A na lovecký lístek je potřeba "céčko".



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#9 » pát 6. srp 2021, 11:28

Zeptam se trochu mimo mozna, ale jde jit lovit s nekym? S tim ze myslivec by mel vse a bral by doprovod. Mysleno ze by si doprovod zkusil lov, ne jen, ze by delal spolecnost.



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#10 » pát 6. srp 2021, 11:35

Druhy loveckých lístků jsou:

- lovecký lístek pro české občany
- lovecký lístek pro žáky a posluchače odborných škol, na kterých je myslivost studijním oborem nebo povinným vyučovacím předmětem
- lovecký lístek pro cizince (jen na dobu určitou)

Cizinci musí doložit lovecký lístek platný v zemi, kde má cizinec trvalé bydliště.

Můžeš mít lovecký lístek a nemusíš být myslivcem (organizovaným v nějakém spolku). K lovu mimo jiné potřebuješ povolenku k lovu, kterou si můžeš koupit u některých mysliveckých sdružení/spolků (na konkrétní zvěř, pohlaví, stáří). Pokud jsi myslivcem, dostáváš povolenku k lovu za práci ve spolku.
Naposledy upravil(a) davidu11 dne pát 6. srp 2021, 11:43, celkem upraveno 2 x.



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#11 » pát 6. srp 2021, 11:42

bitkar: bez platných náležitostí, které jsem vyjmenoval výše si můžeš "zkusit lov" v tom smyslu, že nesáhneš na zbraň, jinak jednáš nezákonně a přijdeš o papíry, dostaneš pokutu a tvůj průvodce taky.
Naposledy upravil(a) davidu11 dne pát 6. srp 2021, 11:51, celkem upraveno 2 x.



Sody
Příspěvky: 316

Příspěvek#12 » pát 6. srp 2021, 11:45

Bitkař: pokud najdeš někoho, kdo si to "vezme na triko", tak asi ano. Pokud by to mělo být oficiálně a "podle pravidel", tak ne. Každý, kdo loví, musí mít Lovecký lístek.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#13 » pát 6. srp 2021, 11:47

gudernatsch : Pokud skutečně nechceš nikdy lovit zvěř, je pro tebe C skutečně na nic a když pak nenastřílíš malorážku, kterou bys jinak nestřílel, je to tak trochu k naštvání. Na druhou stranu, pokud o lovu uvažuješ, určitě si C udělej. Jak bude vypadat a od kdy bude platit nový zákon o zbraních je spíš ve hvězdách.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#14 » pát 6. srp 2021, 14:14

Ale na získání loveckého lístku snad C nepotřebuješ, jen s vlastním lovem by byl problém, ne ?



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#15 » pát 6. srp 2021, 14:40

Jakoze si muzu zaridit loveckej listek, jen pak toho srnce musim treba uskrtit, kdyz nemam C jo? :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů