Lovecké zbraně



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#1 » stř 26. lis 2014, 14:43

Jsem moc rád, že se témata na foru Zbraně Kvalitně rozrostla o tuto problematiku.
Jak jistě víme, lov zvěře se prováděl již od pradávna a vždy se jednalo o společenskou údálost. Dříve se lovilo různým způsobem, pastě, luky šípy, kuše a pod.. Je to už historie a proto bych rád alespoň trochu rozebral druhy zbraní, které jsou dnes u nás vhodné, nevhodné, či přímo zakázané v myslivosti.

Pistole a revolvery : Jedná se o zbraně které u nás nejsou povoleny pro lov jakekoliv zvěře. Ráže těchto zbraní má nedostatečný výkon a proto se nesmí používat, a to ani při dostřelování zvěře. Jsou země, kde je lov velkou revolverovou ráží povolen, u nás opravdu ne.

Kulovnice : Je to kulová zbraň s větším použitím, od lovu na lišku a drobnou škodnou, až po lov větších kusů, divočák a pod.. Rozdíl mezi nimi je zejména v použité ráži. Na lov škodné postačí malorážka, naopak na lov černé zvěře musí být plnotučná kulovnice.

Brokovnice : V naších podmínkách asi nejrozšířenější lovecká zbraň, i za minulého režimu jí měla na vesnici pomalu každá chalupa na škodnou. Slouží dodnes k lovu škodné, drobné a pernaté zvěře.

Kombinované zbraně : Vznikly vlastně spojením kulovnice a brokovnice. Hlavňový svazek má dvě napevno spojené hlavně, libovolně je možné vystřelit z jednotlivé hlavně.
Velká výhoda tkzv. kulobroků je ta, že podle druhu zvěře se zvolí ta optimální ráže vhodná k lovu. Např., sedím na posedu, příjde liška, zvolím broky, příjde divočák, střílím kulí.

Ráže : Brokových ráží je hned několik, např. 410, 16, 20, 12. Jsou vhodné k odstřelu pouze drobné zvěře. Před léty bylo možné lovit např. srnčí zvěř velkým brokem, dnes se to již nesmí. Jedinnou vyjímkou je jednotný náboj do brokovnice, je to vlastně kulový náboj do brokovnice, označovaný Slug, Brenneke, dříve S ball a pod. Tento náboj lze použít ale pouze na oficiálním honu, nikoliv při lovu individuelním, nejčastěji na černou zvěř.
Vhodnost ocelových a olověných broků bych tady nechtěl rozebírat. V poslední době se to stalo i legistativním problémem.

Použitá kulová ráže : Ráž pro lov např. divočáků, vysoké zvěře by měla být opravdu výkonná, z důvodu možného strádání zvěře po zásahu, je nezbytné používat pouze náboje poloplášťové / SP /. Tato střela se deformuje a dojde k rychlému usmrcení zvěře. Jako zcela nevhodný se jeví náboj FMJ, celoplášť. Tato střela má tendeci zvěř prostřelit, ta poté odejde zraněná a hyne v krutých bolestech. Použití zejména kulové ráže je diskutabilní, většina zejména starých lovců používá kulobroky ZH ráže 7 x 57 / 12, ale na trhu jsou již lepší zbraně i ráže. Já osobně používám 30-06 Spr..
V poslední době se hodně spekulovalo o lovu divočáků nábojem 7,62 x 39.
Dle mého názoru se jedná o vojenskou ráži / např. SA 58 /, tato není dost výkonná na lov černé zvěře, nakonec její určení bylo opravdu úplně někde jinde.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#2 » stř 26. lis 2014, 15:43

Pro lov, zejména škodné se dříve používaly i pušky Flobert, i můj děda jí měl v chalupě. V období války jí měl zakopanou na zahradě, byla zato zcela jistě smrt.
Jsou v ráži 4, 6 a 9 mm, na potkany a možná kunu to bylo na tu dobu dobré.
Dnes asi pouze na kondiční střelbu, ráže 9 mm je již na ZP.



lubomír
Příspěvky: 61

Příspěvek#3 » stř 26. lis 2014, 16:06

Jednotná střela do brokovnic je jen na černou,kulobroky ZH mají náboj 7x57 R,náboje bez rantlu jsou až v novějších kulobrocích a jednuškách.
Náboj 7,62x39 z SA 58 by neměl být pro lov černé dle zákona povolen.
Dopadová energie je ve 100m 1543J,ale z 60cm hlavně.Z hlavně standartní SA 58 má cca 1200J.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » stř 26. lis 2014, 16:10

Asi by bylo dobré zmínit že minimální výkon kulového náboje je stanoven na 1000J ve 100 metrech na srnčí a sele a 1500J ve 100metrech na ostatní spárkatou zvěř. To právě třeba 7,62x39 splňuje jen s veeeelmi odřenýma ušima.

edit: to Lubomír - ten výkon je ale "papírový" v reálu taková fabrická patrona asi není.



lubomír
Příspěvky: 61

Příspěvek#5 » stř 26. lis 2014, 16:28

Právě tímto papírovým výkonem se "lovci" ohánějí,ale zapomínají na délku hlavně.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#6 » stř 26. lis 2014, 16:42

Shodneme se ale na tom, že jsou vhodnější náboje, než zrovna samopalový.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#7 » stř 26. lis 2014, 21:35

Tři dotazy:
1) Když trefím např. kance, trefím špatně a on někam odběhne. Vydám se po jeho stopách, najdu ho, jak leží v křoví a chroptí, tak ho nemužu dostřelit svojí CZ75, ale musím ho znovu střelit puškou(o tom, že ho nechám samovolně dochroptět neuvažuji)?

2) Lze jít lovit zvěř puškou, se kterou druhý den jedu střílet závody odstřelovačů(např. SVD, R-25; oficiální hony x individuální lovení)?

3a) Jak to je při lovení v např. soukromý bažantnici? ZP neřeším, ten je jasnej, jde mi o to, jestli musím mít lovecký lístek.
3b) Jak to je ve státním lese, lze si jen tak zajít do lesa a střelit např. srnu či kance(ZP i lovečák bych měl, zvíře by nebylo chráněné, hájené) a jak je to pak s kořistí, musím to někde hlásit nebo si ji prostě jen odvezu domu?



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#8 » stř 26. lis 2014, 23:05

Pokusím se ti odpověď hned na několik dotazů.

Pokud myslivec trefí zvěř, musí se pochopitelně dohledat, dostřel nelze u nás udělat krátkou zbraní. Při dostřelu se ale musí zvolit patřičná vzálenost, zvěř může být raněná a snadno by mohlo dojít k úrazu. Při dostřelu velký pozor na odraz střely.
Nikde není uvedený seznam pušek, se kterou lze jít na hon a s kterou ne.
Vždy by se ale mělo jednat o zbraň loveckou. Na některých honech se na to opravdu dbá, případní lovci např. s kosou jsou vykázáni z honu. Záleží ovšem na vedoucím honu, nebo na hospodáři daného společenství.
Hony v uzavřených bažantnicích jsou zpravidla soukromou záležitostí, myslím si, že tam mohou majitelé udělit vyjímku a za vyjímku si nechají určitě dobře zaplatit. Sám takové bažantnice nenavštěvuji, je to zpravidla pouze pro hodně solventní zákazníky a cizince.
V žádném lese nemůžeš lovit a vůbec ani střílet, prostě z ničeho, jak udává zákon, podle zvláštního předpisu. To znamená, že pokud vyjdeš s flintou přes rameno do lesa, musíš mít povolenku k lovu, který vydává zpravidla hospodář společenství. Po zastřelení zvěře musíš zvěřinu vrátit, u nás za patřičnou cenu odkoupit, vždy musí být odebrány vzorky barvy a bránice na veterinární zkoušku. U nás musíme dokonce hlásit každou, byť chybnou ránu na lišku !

Asi tak, není to vůbec jednoduché.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » čtv 27. lis 2014, 09:39

to Gash:

1) Dostřel je povolen pouze loveckou zbraní. Krátkou lze použít původně v případě "krajní nouze". Rovněž záraz chladnou zbraní je legální pouze v případě srnčí a to předepsaným způsobem (přetnutím míchy mezi prvními dvěma obratli). Tolik zákon, praxe bývá daleko rozmanitější.

2) Ano, za loveckou lze brát jakoukoli dlouhou kulovou zbraň pokud má střela odpovídající výkon. Pouze u samonabíječek je omezena kapacita zásobníků/schránky na 2+1 náboje. Tedy zase s pohledu zákona, dále vstupují da hry takzvané "tradice" a na spoustě míst tě nepustí do lesa třeba ani s plastovou pažbou :roll: . Ale to se hodně liší a podmínky co ještě jo a co už ne bývají různé.

3a) Nevím, bažantnice neznám.

3b) K výkonu "práva myslivosti" (lovu) potřebuješ ZP, Lovecký lístek a povolenku k lovu. Přes to vlak nejede. ZP a LL je jasný, s povolenkou je to složitější.
Nejdřív je potřeba si uvědomut že celá plocha ČR je rozdělena na "honební pozemky" a "nehonební pozemky". Honební pozemky jsou dále rozděleny na jednotlivé "honitby". To jsou celkem stabilně stanovené celky s většinou dobře čitelnými hranicemi. Každou tuhle honitbu má někdo v pronájmu (správě) a odpovídá za myslivecké hospodaření na jejím území. Tenhle subjekt taky vydává povolenku k lovu ve "své" honitbě za pomínek které si sám stanoví.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#10 » pát 2. led 2015, 11:53

No pomineme li mylný názor že 7.62x39 je nedostatečný do většiny našich podmínek, zajímalo by mě zda má někdo zkušenost s využitím pušky Mosin pro myslivost, setkal jste se s ní někdo?



donovanstangiano
Příspěvky: 164

Příspěvek#11 » pát 2. led 2015, 12:03

Nemyslel si SKS? Mosin používá náboj 7,62 x 54R, se kterým loví kamarád a je velmi spokojen. (samozřejmě s loveckým nábojem - střelou).



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#12 » pát 2. led 2015, 12:08

Já Mosina mám, karabinu, ráže si myslím, že je dostatečná 7,62 x 54 R. V našich obchodech se dostane dostatek SP poploplášťových nábojů, ty jsou ale opravdu nutné ! Nevidím v tom zásadní problém, proč to na prasata nevzít, ničemu to zásadně neodporuje. Mám ale dostatek loveckých zbraní, proto mně to nikdy doposud nenapadlo.
Já lovím prasata kulovničkou 30-06 Spr.. Na hon na černou nosí jeden pán Simonova, otázka je jak se k tomu postaví hospodář.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#13 » pát 2. led 2015, 12:26

Jak píše Sided, v bodě 3b, jen doplňuji, potřebuješ každoročně mít u sebe ještě zaplacené povinné pojištění + příspěvek, tj 800 Kč/rok.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#14 » pát 2. led 2015, 12:30

Ne, to jsme se nepochopili :)
Samozřejmě vím že náboj vz. 43 není pro Mosin, ten je na náboj 1891..
Šlo mi o to, že názor, že vz. 43 je nedostačující, je mylný a samotný dotaz zněl, zda někdo používá Mosima pro lov.
SKS na naháňku... no nevím, asi by se mi to jako hospodáři úplně nelíbilo, ale to je jedno.
Můžeš mi prosím poradit nějaké Tebou ozkoušené kvalitní lovecké střelivo v ráži 7.62x54R?
Přítelkyně je totiž (a sakra, jak je to správně) myslivkyně ( ? ) a má IZH 18 v .308W - hrůza děs, kope to jak kráva, tak jsem si říkal zda nepořídit něco jiného a napadl mě Mosin.. Já vím že je spousta pěkných loveckých kulovnic, ale momentálně rekonstuujeme RD tak peněz není nazbyt..

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#15 » pát 2. led 2015, 12:42

O výkonu náboje 7,62x39 není třeba diskutovat, srnčí, lišky nebo selata do 100 metrů se s tím střílet daj ale existuje spooousta daleko vhodnějších patron. Vlastně skoro všechny.
Hele, .308 "kope jak kráva" a chceš jí pořídit Mosina :D , puč jí ho někde na střejnici a připrav ledový obklad na rameno. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů