Lovecké zbraně

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#46 » úte 12. úno 2019, 10:11

Který právní předpis vlastně vymezuje, co to je " zbraň určená k loveckým účelům"?
Ze zákona o myslivosti vyplývá pouze, že to musí být dlouhá zbraň, a pokud je poloautomatická či automatická, nesmí pojmout víc než dva náboje.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#47 » úte 12. úno 2019, 10:38

Doslova takto žádný, jelikož zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb. používá definici kruhem.
Takže je zakázáno určit k loveckým účelům jinou zbraň než dlouhou palnou kulovou, brokovou nebo kombinovanou, a je zakázáno určit k loveckým účelům samonabíječku s větší kapacitou než 2+1. Full auto je zakázaná o kousek níž, ostatně by při omezené kapacitě zásobníku dala vždy jen jednu krátkou dávku
Nikde není řečeno, kdo má tu kterou zbraň určit k loveckým účelům (takže nejlépe uživatel).
Je zajímavé, že z definic v příloze ZoZ by šla dovodit možnost střílet zvěř černoprachými předovkami:
1. Lovecká zbraň = střelná zbraň, určená k lovu zvěře odstřelem podle zákona o myslivosti, čili dlouhá palná kulová, broková nebo kombinovaná.
2. Kulová zbraň = palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu kulovými náboji nebo kulovými střelami, případně speciálními náboji nebo střelami pro kulovou zbraň.



IronMaiden13
Příspěvky: 65

Příspěvek#48 » pon 11. bře 2019, 17:52

Ahoj kolegové, měl bych pár otázek. Udělal jsem si LL a řeším teď koupi své první pušky. Nejradši nějakou komisní, neboť peněz moc není. Pro začátek je důležité říci, ze máme polní honitbu, střílet se bude převážně srnčí(ze začátku určitě par let 1 věkové třídy), černá a možná nějaký dance. Budu střílet určitě maximálně do 100 metru, nez člověk dostane nějakou praxi. Přemýšlím o nějaké ZKK 600 7x64, 30-06 Spr. Koukal jsem také po starší CZ 557 celopazbe v 8x57 JS, tam mi bylo ale řečeno, ze celopazba je na prd, ze to dřevo stále pracuje a není to proste ono, dále ze ráže 8x57 JS mi bude rozbijet a dost podlévat zverinu. Další věc je optika, pro mě dost Španělska vesnice. Vím o použitých obě jsou to Meopta jedna Artemis 3100 7x56 s červeným bodem, druhá Mepro 3-9x40. A teď nevim, jestli spíše pevnou a nebo variábl, nahanky se u nás nedělají, takže preferovaný bude spíše individuální lov a ze začátku určitě na zvěř, která nebude v pohybu. V neposlední radě mimo mísu, při registraci aby mi byl ponizeny poplatek za registraci zbraně na 100 Kč kolek, stačí členský průkaz od ČMMJ a nebo musím mít nějaké potvrzení od mysliveckého hospodáře? Na závěr podotknul ze co tyče těch zbraní a optik jsem přečetl plno, ale buď to jsou odborné články kde se snaží autor za všech okolnosti vychvalit prave ten svůj produkt a nebo články ze kterých jsme víc blbej než chytrej. Děkuji za všechny rady a vysvětlení.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#49 » úte 12. bře 2019, 10:50

Celopažba je do sta metrů úplně jedno, záleží na preferencích, ale u ráže bych šel už jiným směrem, všechny, které jsi vyjmenoval jsou na srnčí zbytečně moc výkonné.

Ohledně poplatků, záleží na konkrétním oddělení. Někde stačí průkazka, jinde musí být písemné potvrzení, jako třeba u nás.



IronMaiden13
Příspěvky: 65

Příspěvek#50 » stř 13. bře 2019, 08:40

Nakonec jsem koupil CZ557 v razi 30-06 Spr. Prevazne bude lovena cerna zver, srnci obcasne. Takze pokud to opravdu na srnci nebude ono, dokoupim casem jeste nejakou kulovnici na srnci v jine razi. Optika u kulovnice byla Fomei 7x50 se svetelnym bodem, tak uvidime, jestli za neco bude stat, pokud ne, pujde z pusky dolu a vymenim to za neco jineho. Dost sem ted zacal pokukovat po nejakem tom Yukonu na ty prasatka.
S kolkem to vyzkousim dneska v Klatovech. Vcera mi prodejce rikal, ze v Plzni je nezajima vubec nic a kolky nesnizuji.



IronMaiden13
Příspěvky: 65

Příspěvek#51 » stř 13. bře 2019, 19:06

Tak jen pro info: v Klatovech je potřeba k ponížení kolku potvrzení od hospodáře, které musi být úředně ověřené, pokud jsem to dobre pochopil. Takže jsem samozřejmě obětoval 200 Kč na víc :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů