Myslivost v Čechách



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#1 » stř 26. lis 2014, 23:39

Myslivost má u nás veliké tradice, záleží ne jen na nás myslivcích, jak se bude ubírat v dalších letech.
Práce každého myslivce je přímo daná stanovy mysl. sdružení, kde je členem.
Ve většině případech je odstřel zvěře až na posledním místě, u jiných vůbec.
Člen má povinnosti, které musí plnit, např. přikrmování zvěře, brigády na opravu mysl. zařízení a pod. a v neposlední řadě finanční příspěvek, který se pohybuje od několika tisíc, do mnoha desítek tisíc ročně.
Bohužel někde jsem četl, že u nás je věkový průměr myslivce 67 let a to je opravdu velmi alarmující. Mladí lidé nemají o tento druh oboru zájem a když mají, mnohde nemají ani možnost se do společenství dostat, je to až začarovaný kruh.
V poslední době dnešního "moderního stylu" bohužel i platí, že za členy se berou pouze majitelé přilehlých lesů a polností, kdo nevlastní hektary má smůlu.
Tady je velká chyba, zvěř je majetkem státu, nikoliv majetkem majitelů pozemků !
Vzrůstá počet drahých poplatkových lovů, ktere jsou pouze pro ty bohaté.
Krása výkonu prává myslivosti pomalu ubývá.

Nerad bych šířil blbou náladu, ale bohužel tak to vidím já, něco je špatně, a to nejen v myslivosti !



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#2 » čtv 27. lis 2014, 00:10

Ale něco kladného. Každoročně navštívím asi desítku honů a můžu říct, že ve většině případů se opravdu u nás dodržují myslivecké tradice. Je radost, když vidím, jak je hon perfektně veden a že lidé stále jsou, kteří mají myslivost rádi a věnují se tomu celý život, tělem i duchem. Vše má svůj řád a zejména úcta ke slovené zvěři. Hon vždycky byl a vždycky bude společenskou akcí, pro mnohé myslivce je to vlastně takový dárek za jejich celoroční práci.
Pokud mám porovnání s jinýmy státy, tak se nemáme za co stydět.
Už jenom ustrojenost, u nás se to stále až na vyjímky dodržuje, v jiných státech pobíhají střelci v maskáčových kompletech, které koupí někde z vyřazených armádních skladů.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#3 » čtv 27. lis 2014, 08:02

Nejsem myslivec a asi nikdy nebudu. Napíšu teď pouze svůj názor a vím ,že proti somě poštvu všechny myslivce v celé ČR.(ale snesu to)
Jak píše Bohuliby zvěř je majetkem státu a kdo nemá lesy memá šanci se stát nimrodem.
Já osobně bych byl byl pro úplně jiný scénář. Na obecním úřadě s rozšířenou pravomocí by byl úřada co by měl na starosti zvěř. Já jako občan a nemyslivec bych si udělal zkoušky a dostal lovecký lístek. Zašel bych za tímto ouřadou ,že bych si chtěl ulovit čuníka. Úředník by měl přehled o stavu prasat a z toho by byla odvozena cena.Zaplatil bych"povolenku" a šel si střelit prasátko.Samo sebou bych ho musel nechat prohlídnot apod.
Joo píše se tady o přikrmování zvěře ,ale to je spíš proto aby neutekla do jiné honitby než aby nezdechla hladem(toto není z mé hlavy ,ale mám to přímo od myslivců)
Osobně mi nebude vadit pokud myslivecká tradice skončí(vím že se tak nestane),ale podle mého názoru je to zbytečnost a trošku v některých případech snobství.
Tak a teď se do mě můžete pustit.Doufám že jsem neporušil pravidla,píšu jen svůj názor



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#4 » čtv 27. lis 2014, 11:38

OK, napsal jsi svůj názor.
Pokud by tak mělo být, jak píšeš, musel by se změnit zákon o myslivosti.
Ten naštěstí je, jaký je.
Ouřada rozhoduje ? Já myslím, že ouřadové rozhodují dnes o všem, tak tohle by fakt nešlo ! On by do lesa chodil i krmit ?
To by tady umřelo vše, co je v lese, protože dnes již nemají na nic peníze.
Veškeré přikrmování dělají myslivci ze svého, stát jim na to nic nedá !

Dokud bude u nás myslivost, budou i tradice, i králové ctili tradice.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5 » čtv 27. lis 2014, 14:03

jo snaha změnit zákon zatím není pro vás dobře pro mě špatně.
Třeba kámoš má pár ha lesa(né moc,ale má) a spolek který i v jeho lese provozuje honitbu tak ho mezi se nevzal. Bez udání důvodů-tak to mají ve stanovách.jo tradice je tradice.( je mu 35 let tak by jim asi kazil důchodcovskej průměr :lol: )
A to přikrmování jak jsem psal,je spíš proto aby zvěř nezdrhla jinam ,ona hlady nezdechne.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#6 » čtv 27. lis 2014, 14:05

Tak pokud ten les patří jemu, tak to je jako soukromý pozemek a nemusí je tam pustit, nemám pravdu?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » čtv 27. lis 2014, 14:08

Nemáš. Jediný způsob je nechat ho začlenit jako nehonební pozemek a to není úplně jednoduché. Zvlášť když jde o les.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#8 » čtv 27. lis 2014, 14:23

To že vlastník pozemků, na kterých zvěř přebývá (úkryt, potrava) nemusí být přijat mezi myslivce, když o to stojí, je nepěkné a nefér – uznávám, ale povolit komukoliv střelbu za účelem lovu je dle mého úsudku špatný směr. Skutečně netuším jak striktně je realizována kontrola a selekce „hovádek“ mezi samotnými myslivci, ale sám mám za sebou hrůzný příklad toho, jak to dopadá, když loví lidé bez vztahu ke zvěři a za peníze. Viz. zážitek uvedený níže.

Pánové dorazili po půlnoci na louku u řeky (kde jsme shodou okolností přespávali coby vodáci) ve vozidle typu “brutal-offroad“ s lištou dálkových světel nad kabinou řidiče. Toto monstrum namířili kamsi doprostřed louky do remízku a pustili celou tu parádu (všechna světla) přímo na krmítko, které v těch místech bylo. Po zjištění, že tam nic není (zřejmě jsme je sami vyplašili netušíc nic o krmítku) byla mírně ostrá konfrontace ze strany těchto „lovců“ k nám. Po ostrých slovech se sbalili a odjeli. Krmítko byl mimochodem plastový barel naplněný suchým chlebem, přičemž byly ve stěně udělány díry pouze tak, aby zvěř vše cítila, nicméně se k němu neměla jak dostat – holt fair play.

Takže mě ač „ne-myslivce“ jímá hrůza z toho, co by se dělo, kdyby se vydávaly povolení k odstřelu na ouřadě komukoliv za úplatu. Samotní myslivci nedokážou zcela eliminovat excesy mezi svými členy, natož aby tu běhala hromada „svátečních“ lovců. Takže za mě určitě ne. Pokud bych už tolik toužil po osobně uloveném kusu, tak holt věnuju čas a peníze do toho, aby se ze mě myslivec stal (což bohužel neřeší problém s tím, když Vás nechtějí).

Ale zpátky k těm pozemkům. Za tento stav lze podle mého poděkovat minulému režimu, který myslivnost oddělil od vlastnictví pozemků a jehož nahnilé ovoce nyní sklízejí Ti, kterým byly pozemky v restituci navráceny. Nemálo těch, kteří na takových honitbách stříleli, bylo nadšenými členy „té jediné a správné strany“ a vnímání práv majitelů pozemků tak nějak nemají „v krvi“.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#9 » čtv 27. lis 2014, 14:27

Ale já jsem psal,že by ten žadatel o tu povolenku musel mít lovecký lístek,takže by nějaký zkoušky a znalosti mít musel.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#10 » čtv 27. lis 2014, 14:38

sided píše:Nemáš. Jediný způsob je nechat ho začlenit jako nehonební pozemek a to není úplně jednoduché. Zvlášť když jde o les.


Takže jednoduše řečeno...já když si koupím/zdědím apod. les 10x10km tak je sice fajn, že je můj, ale kdokoli mi tam může lízt a myslivci mi tam mužou jít střílet zvěř(která na mém pozemku žije) jak se jim zlíbí a já s tím nemohu nic udělat (krom toho vyčlení)?

A co kdybych si ve svém lese chtěl sám lovit, ale nechtěl bych, aby tam lovil kdokoliv jiný?
//*Dle mého je to logické, když si vysázím ovocný sad, tak si chci svoje ovoce sklidit, ale nechci, aby mi tam chodila trhat celá vesnice

Jak by to bylo, kdybych les oplotil?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#11 » čtv 27. lis 2014, 14:55

scorpions.cz píše:Ale já jsem psal,že by ten žadatel o tu povolenku musel mít lovecký lístek,takže by nějaký zkoušky a znalosti mít musel.


Ano - asi chápu co myslíš. Osoba, která prokázala veškeré zákonem požadované znalosti pro získání loveckého lístku, ale není členem žádného sdružení (takovej externí myslivec). Pak bych ten nápad chápal, nicméně netuším, co všechno by se muselo změnit.

Je asi pravdou, že kdyby bylo členství nárokovatelné při splnění předem daných podmínek - např. vlastnictví min. XY ha pozemků, splněná délka "praxe" (členství na zkoušku), odpracované brigády, atd. ... , tak by se některá sdružení asi pěkně provětrala. Nicméně každá obhospodařovaná plocha "uživí" jen určitý počet myslivců, takže nastavit kritéria tak, aby to bylo spravedlivé a zároveň odůvodnitelně regulované, je zřejmě nelidský úkol. Nezávidím těm, kteří se upřímně snaží a jsou stávajícími myslivci ignorováni.


> Gash
Tím oplocením bys vytvořil něco na způsob obory. Nicméně netuším, jak je to potom s případným lovem. A vůbec legislativa ohledně takového zřízení obory - asi taky nebude uplně prča, jinak by jich tu plno.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#12 » čtv 27. lis 2014, 15:15

Jo pochopil si mě dobře. Na úřadě by seděl člověk se vzěláním,něco jako hospodář,kterej by měl přehled. Letos jso přemnožený prasata tak by vydal rozhodnutí,že se jich musí (řekněme) 100 postřílet,tak by vydal 100 povolenek po X kč. Za dva roky bude divočáků míň tak by jich bylo na odstřel třeba jenom 40 a řekněme povolenka by stále 2X kč.
potom by myslivecký združení nebyly potřeba a jestli na to prase půjdu s flintou která má plastovou pažbu nebo s pákovkou by bylo každýmu fuk,pokud by ta flinta odpovídala legislativě.
Ale pokud se ze mne nebo z někoho mě podobnýho nestane ministr zemědělství :lol: tak se to asi nezmění.

Uživatelský avatar
Boudy
Příspěvky: 175

Příspěvek#13 » čtv 27. lis 2014, 17:47

Chlapi, les není stavební pozemek. Nesmíte ho bez dovolení ani oplotit ani vykácet. Omezit nikomu přístup také nemůžete. Ani sběr hub. Dokonce je možné, aby Vám z lesa odnesli lidi i dřevo - pokud se nepletu pokud je vývrat či zlomení, lze si vzít (např. haluze) do průměru 8 cm beztrestně. Já myslivec nejsem a nebudu, ale les mám (sice velikosti větší stavebního pozemku) :lol:



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#14 » pát 28. lis 2014, 01:02

To Scorpions : Pořád píšeš o úředníkovi, máme jich v našem zřízení málo ?
Již jednou jsem psal, že by se musel změnit zákon o myslivosti, když by to dopadlo jak píšeš !
A přikrmování, to by platili daňoví poplatníci ? Když nejseš myslivec, jak píšeš, to by se ti asi nelíbilo ? Platíš dnes něco ze svých daní na myslivost ?
Zákon o myslivosti je jaký je, a rozhodně patří v tomto státě k těm nejlepším zákonům, které máme.
Možná na to máš jiný názor.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#15 » pát 28. lis 2014, 01:14

Jen pro ilustraci .
Téměř většina honiteb je pronajatých, platí se tudíž nájem, hradí si plně svojí činnost, je povinna hradit škody na polnostech místních rolníků, hradí si krmení.
Těžko by stát vymýšlel něco jiného, nebo to vidíte jinak ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů