Dostřel - rána z milosti „civilem“



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1 » čtv 27. lis 2014, 11:56

Hned na začátek uvedu, že nejsem myslivcem (pouze držitelem ABE) a jen z doslechu vím, že použití pistole k dostřelení zraněného kusu není v našich podmínkách povoleno (tuším, že zákon o myslivnosti?).

Nedávno mi kolega během služební cesty vyprávěl zážitek, kdy stáli v koloně kvůli havárii, při které došlo ke sražení jelena. Ten pak zůstal ležet uprostřed silnice, chroptící a čas od času kopající kolem téměř půl hodiny, než zhasnul. Pohled prý dost děsivý, čemuž věřím. Nejsem dokonale obeznámen s ideálním postupem, ale předpokládám, že coby případný účastník obdobné dopravní nehody budu jako první volat policii, která by měla dále zajistit příjezd místně příslušného myslivce. Ten by pravděpodobně takto zraněný kus dorazil sám.

Můj dotaz. Je vůbec možné, bez rizika pozdějšího popotahování po úřadech a rizika ztráty zbrojního průkazu, učinit (dle mého) akt milosti a evidentně umírající kus přímo na místě nehody dorazit pistolí? Teď neřeším konkrétně jak (jestli hrudník, nebo hlava, jestli srna/jelen/kanec), ale jestli vůbec. Nebo si mám prostě zacpat uši a otočit se k tomu zády a doufat, že to nebude trvat dlouho?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » čtv 27. lis 2014, 12:04

Odpověď je jednoduchá: NE :| a pokud neohrožuje nikoho na zdraví a nebo životě tak nesmějí ani policajti a musí volat právě místně příslušné myslivce. Dokonce nesmíš zkrátit trápení ani nožem nebo třeba kladivem jakkoli by to bylo často možné a vhodné. Je to na palici ale je to tak.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#3 » čtv 27. lis 2014, 12:09

Souhlas, pouze v NO.
Existuje statistika, že více zvěře uhyne na silnicích, než střelou lovce.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#4 » čtv 27. lis 2014, 13:56

Nechci byt hnidopich, ale ne v no ale v k.n. :-)

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#5 » čtv 27. lis 2014, 19:56

Ochrana zvere pred zbytecnym utrpenim je take zajem chraneny (nejen) trestnim zakonikem.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#6 » čtv 27. lis 2014, 20:15

ale takovy paragraf v trestnim zakone neni. to prepravci zvirat pry musi u sebe pri prevozu mit ostry nuz, aby v extremnim pripade to zvire krochnout (podriznout). jen si uplne neumim predstavit, ze nejaky ridic by sel takhle podriznout srnu

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#7 » čtv 27. lis 2014, 20:35

Ale je tam, § 302 - http://zakony-online.cz/?s10&q10=302
Vychazim z toho, ze k usmrceni (utraceni) zvirete by melo dojit maximalne rychle, bez zbytecneho utrpeni. V opacnem pripade jde o tyrani. Proto pro mne je za urcitych okolnosti "rana z milosti" mensi zlo, nez nechat zvire dlouze umirat. Ovsem je to jen muj obecny nazor, zalezelo by na konkretni situaci.
Mimochodem, asi neni problem zeptat se operatora, jestli si to vyresi Policie nebo mam pouzit zbran.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#8 » čtv 27. lis 2014, 20:42

Jo tak to mě napadlo taky, že bych se už při telefonátu na polici zeptal, zda to mohu udělat. A pak by to bylo na příkaz shora "posvěcené".
Ovšem obávám se, že takový pokyn by operátor nedal a požádal by mě vyčkat příjezdu vyslané hlídky.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#9 » čtv 27. lis 2014, 21:12

nesouhlasim. tyranim zvirete je mysleno aktivni zpusobovani utrpeni, pripadne pasivni "zanedbani pece", ale nijak ne reseni chcipajici srny



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#10 » čtv 27. lis 2014, 21:30

O tyrani opomenutim, tzv. (nejednanim) se jednat nemuze. Musela by zde byt povinnost konat a muze byt dana jen ze zakona, ze smlouvy nebo u predchoziho nebezpecneho jednani. Treba ridic auta pri nehode. A tato povinnost zde neni.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#11 » čtv 27. lis 2014, 21:56

Zalezi na tom, jak kdo chape to tyrani. Ja ho chapu jako kazde jednani, cili i necinnost, ktere zvireti zpusobuje utrpeni. Pokud bych musel mit povinnost, pak by nemusel existovat § 28 TrZ o krajni nouzi.

Ale tohle je slovickareni, ktere by rozresil az soud. Tim padem k tomu asi nemam co dodat. Snad jen prani, at to nemusi nikdo resit, neni to hezky pohled.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#12 » čtv 27. lis 2014, 22:32

jak rikas, at to nemusi nikdo resit, ale... pracovne jsem v jiznich cechach. co tady skace zvere pod auto, to jsem jeste nikde nevidel, navic i sestrelena srna utece ze silnice a jde si umrit jinam, coz cynicky vzato nam usetri problem vymysleni jak ji dorazit
btw, odvracena strana teto teorie bude takova, ze chytrak myslivec te da k soudu a bude tvrdit, ze to zvire bylo jen lehce zranene a temer jiste (treba s rozdrcenou panvi) by se uzdravilo a ty jsi byl to hovado, co nebohou srnku dorazil a tim zpusobil (coz utrpeni zvirete) skodu spolku myslivcu horni dolni ve vysi 10 tisic korun



kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#13 » pon 1. pro 2014, 13:44

Ahoj,
malinko offtopic. ale někdo to tu nakousnul...
Mimo jiné jsem držitelem osvědčení pro řidiče a průvodce přepravující zvířata (Má to mj. i každý kamioňák, co veze prasata na jatka, atd...)

Každý profi přepravce zvířat je povinen při přepravě mít s sebou prostředky pro nucenou porážku zvířete, které veze.
Já vozím hlavně koně, občas něco jiného (krávu, kozy...)

Nejjednodušším způsobem pořážky je udeření do hlavy (např. palicí) a podřezání nožem. Takže ano - všichni přepravci s sebou vozí i palici a nůž. A někteří i expanzní jateční pistoli.

Nelze to ale zaměňovat s K.N. - o tu se totiž nejedná. Přepravce je povinen rozeznat utrpení a případně jej ukončit (je na to vyškolen) podle uplně jiných předpisů...



imperator_cz
Příspěvky: 48

Příspěvek#14 » úte 2. pro 2014, 13:49

Také malinko OT :-)

Asi před 25lety vběhla otci do cesty laň. Následky na naší zánoví Š110 - celá levá část masky ko. Laň přežila, ale ležela v příkopu a z obou zadních nohou koukaly kosti. Pohled nic moc. Tenkrát k nejbliššímu telefonu to bylo x km. Vyřešil známý jednoucí s námi. Jakožto chovatel králíků měl v tomto směru určité zkušenosti. Takže kladivem ukončil její trápení a následně jí odborně vyvrhnul. Úlovek jsme naložili do kufru a po uležení si nějakou dobu pochutnávali na zvěřině.
Zdravotní následky tenkrát nikdo neřešil anebo se o nich nevědělo.
Já v té době neměl ještě ani občanku ......



kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#15 » úte 2. pro 2014, 15:06

My se tu ale bavíme o tom, co kdo má/nemá může/nemůže musí/nemusí LEGÁLNĚ udělat :-)
Co je nejrozumnější řešení (pokud máš rád zvěřinu a nevadí ti krev), to je jiná debata...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů