Divočáci

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#181 » úte 21. úno 2017, 17:52

wigum píše:
Werewolf píše:...


To s dronama nemyslíš vážně, že ne? Řekni prosím že ne. Neb je to stejná blbost jako s vrtulníkem.

Proč bych to nemyslel vážně? Proč by to musela být blbost??

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 536

Příspěvek#182 » pát 24. úno 2017, 22:12




Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#183 » pon 27. úno 2017, 12:45

Kamarad, co zije v Kanade mi rikal, ze tam take maji problemy s premnozenymi divocaky a resi to tak, ze leti ve vrtulniku a strileji rovnou z nej. Jenze oni maji plantaze jako krava a navic tam letecka hodina stoji houbelec, jsou v uplne jinejch cislech.



Radoslav
Příspěvky: 2

Příspěvek#184 » úte 25. črc 2017, 06:04

Dobrý deň,
rád by som sa dozvedel pár vecí o zmysle/funkcii strižnej hrany, ktorá sa nachádza na strele napr. Brenneke, RWS,...



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#185 » úte 25. črc 2017, 06:57

Přední hrana na jednotné střele má dva významy:
1/ Zlepšuje "prostřih" při pronikání střely do tkáně (asi jako když uděláš díru do papíru děrovačkou). To zvyšuje krvácivost rány a tím možnost dohledání zvířete pokud nezhasne okamžitě
2/ Broková hlaveň nemá vývrt a tak jednotná střela nemůže být stabilizována gyroskopisky (rotací). Na přední hraně střely vzniká díky hraně vír, který snižuje tření střely o vzduch. Vír se na konci střely vytrácí a tak zadní část střely už má ve vzduchu větší odpor. To posunuje těžiště aerodynamického odporu (výslednici aerodynamických sil) za střed hmotnostního těžiště, což střelu stabilizuje, obdobně jako u šipkové střely. Vysvětluji to pro stručnost hodně "lidově".



Radoslav
Příspěvky: 2

Příspěvek#186 » úte 25. črc 2017, 07:20

Ďakujem za odpoveď,
pre mňa je dostačujúca.
ZDAR



Filo
Příspěvky: 36

Příspěvek#187 » úte 5. zář 2017, 18:51

Dobrý den.
Mám dotaz,doufám ovšem že se debata nikterak nezvrhne v hádku jako některé na podobné téma.Tedy k věci.
Trávím spoustu času v přírodě,už nějaký ten rok trampuju a samozřejmě v lese přespím.Obecně u nás v lesích nějaké extra nebezpečí nehrozí,asi největší nepřítel je klíště :-)
Ovšem z čeho mám fakt respekt je divočák.Nechci toto nějak démonizovat,ale za 30 let táboření jsem jich už pár potkal.Mám totiž takový hloupý zvyk,v lese nedělám kravál,
prostě mám rád klid a být nepozorován.Takže už jsem nejednou prasátko potkal.Zatím bezkonfliktně,ovšem kamarád má na lýtku pěknou jizvu a kdyby mu to jiní kamarádi
nezaškrtili tak by tam možná vykrvácel.Doposud jsem sebou na obranu vozil dvouranný perkusák .45,naštěstí jsem nemusel zkoušet učinnost na praseti...Letos jsem si udělal ZP
a tak by mě zajímal názor střelecké veřejnosti na možnost obrany proti divočákovi krátkou kulovou.Moje potřeba pramení z toho že do lesa beru svou 4 letou dcerku a ta nemá moc možností lézt před prasetem na strom.A další nepopiratelný fakt je aktuální přemnoženost.Momentálně mám CZ70 7.65Br.Byla to nejlevnější varianta pořídit si něco na příležitostnou obranu,nošení a tréning ve střelbě.Jaké jsou tedy možnosti této ráže proti divočákovi?(moc velké iluze si ovšem nedělám)Při případném míření na hlavu(pokud bude čas)mám šanci prase zastavit?Příští rok plánuji nákup subkompaktní pistole 9luger,s největší pravděpodobností ruger LC9.Dotaz dva:je schopný splnit protiprasečí ukol?Je to sice 9L ale dost krátká hlaveň.Revolver kupovat nechci.Napadla mě ještě možnost pistole VZ52 7.62 tokarev.Dotaz třetí:kam v případě napadením divočákem přesně mířit pro co nejefektivnější eliminaci?
Děkuji všem za věcné odpovědi bez impertinentních poznámek.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#188 » úte 5. zář 2017, 18:55

už se to tu někde řešilo chce to hledat

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#189 » úte 5. zář 2017, 18:58

Divočák má svoje vlákno, ale docela dlouhé a je tam více témat ...

http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=80&t=7748

Přesunuto sem. Díky McFly.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#190 » úte 5. zář 2017, 20:14

Filo: Paradoxně se domnívám, že tvoje čtyřletá dcerka je ta nejlepší zbraň, resp. odpuzovač zvěře :). Sám potkávám zvěř poměrně často, s uřvanými dítky zahlédnu sotva nahluchlého datla. Z ráží krátkých, co jsem se tak bavil s myslivcema, tak leda kňoura umlátit zásobníkem 10mm auto z fullsize pistole či válcem .357mag z 6ti palce. Ale nějakých plnotučných laborací, ne Vlašim. Toť mnou zprostředkované názory, nemám je ničím podložené. Snad jen jejich zkušenostmi, přeci jen tuhle zvěř řeší střelami o výkonu několik tisíc Joulů, se zvýšeným ranivým efektem a i tak se ne vždy zadaří. A to na to mají klid, napínáčky, optiku a zvíře postavené bokem. Ty (pokud k tomu dojde) budeš řešit prase čelně a nejspíše než si to uvědomíš, tak hodně zblízka. Do lesa nosím jen kvůli toulavým psům (jednou na mě a manželku zaůtočila smečka čoklů, co je chovali bezdíci, bydlící u lesa v maringotce), ale na prase bych to s lugrem nezkoušel.



janpolasek
Příspěvky: 120

Příspěvek#191 » úte 5. zář 2017, 21:03

chceš říct, že když do prasete nasypeš zásobník z glocka 17, že to přežije? snad není nesmrtelné... myslivec nejsu, ale to se mě nezdá. chápu, že jednu, dvě rány třeba přežije, ale 17?

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 536

Příspěvek#192 » úte 5. zář 2017, 21:12

Souhlasím s RB. Co jsem tak slyšel, někteří myslivci nosí na "dorážení" apod krátkou v .357.
Janpolasek: Nevěřím, že do běžícího (nebo útočícího) divočáka stihneš vysypat zásobník z pistole. Sice jsem neměl tu čest to zkusit, ale... :roll: Podívej se na pár videí, jak "blbě" trefenej utíká dál i po ráně z pušky.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#193 » úte 5. zář 2017, 21:21

Hele, taky nejsem myslivec a polemizovat o tom, jestli to přežije nebo ne, na to nemám vědomosti ani zkušenosti. Něco se dá ale odvodit ze Zákona o myslivosti:
HLAVA V
ZAKÁZANÉ ZPŮSOBY LOVU
§ 45
(1) Lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání. Zakazuje se
k) střílet zvěř srnčí jinou zbraní než kulovnicí s nábojem s energií ve 100 m nižší než 1000 J (joulů) a ostatní zvěř spárkatou nižší než 1500 J; to neplatí při lovu selete a lončáka prasete divokého, které lze při nadháňce, naháňce nebo nátlačce střílet i brokovnicí s jednotnou střelou,


Rozhodně bych neřekl, že by se dalo uvažovat o sčítání energie a tedy o 17x výkon lugru, nehledě na to, že u nízkých rychlostí lugru nevznikne hydroefekt a taktéž nemají potřebný ranivý efekt. A koneckonců, jak píše Antony30011, asi do něj celej zásobník nestihneš vysypat a pokud stačíš, kolikrát rozklepanou rukou ve stresu a s dítkem na druhé ruce na běžící terč z těch 17ti ran trefíš, 3x, 4x...?



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#194 » úte 5. zář 2017, 22:25

janpolasek píše:chápu, že jednu, dvě rány třeba přežije, ale 17?
I když nepřežije, pro tebe to bude pozdě. :cry:
Nepotřebuješ ho ani tak zabít (což je snazší), ale zastavit (což je prakticky nemožné).
Kdesi tu někde byl příběh maníka, co vysypal do čuníka celý zásobník čtyřicítek (balancoval přitom na nějakém sloupku) - a prase lehlo až po pár minutách.



Boci
Příspěvky: 90

Příspěvek#195 » stř 6. zář 2017, 07:33

Přesně,i s ustřeleným srdcem občas udělá 50-70m.Šikmá rána,vstřel za lopatkou,výstřel před kýtou na druhý straně 348m.Měřeno na louce dálkoměrem a to mluvím o kolovnici.Osobně preferuju na dohledávku,zvlášť v noci,krátkou brokovou dvojku s baterkou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů