Venkovní střelnice - ideální povrch



Pilot774
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » úte 15. čer 2021, 16:11

Zdravím všechny střelce! Na jaře jsem zdědil provozování malé 50m venkovní sportovní střelnice. Na střelnici je travnatý povrch nic moc kvality. V některých místech po každém vydaném dešti stojí kaluže a tvoří se bahno. Snažím se trávník nějakým způsobem rekultivovat, ale nejsem si jistý výsledkem. Proto můj dotaz v názvu založeného fóra. Jaký povrch byste považovali za ideální pro celoroční provoz střelnice? Namátkou mě napadá vedle trávníku štěrk, mlat, udusaná hlína...
Budu rád za všechny názory, chci to nejlepší pro návštěvníky naší střelnice.
Díky,
Pilot774

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#2 » úte 15. čer 2021, 16:22

Zatravňováky.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#3 » úte 15. čer 2021, 17:21

štěrk vs odraz/sekundarni projektily?



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#4 » úte 15. čer 2021, 17:51

..louže??? To tam máš mokřady?!!!

Jo. Tohle prohlášení je úplně mimo mísu. Dělám si srandu.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#5 » úte 15. čer 2021, 18:37

audis píše:Zatravňováky.

Beru zpět. Nechal jsem se unést. To je kravina. Omlouvám se (odraz střel)



Pilot774
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » úte 15. čer 2021, 21:00

Louže se dělají protože pod trávou je beton a další bordel, takže vsakování moc nefunguje.



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#7 » úte 15. čer 2021, 21:07

trávník. tlumí střely, omezuje odrazy, relativně snadný na údržbu. dosýpej průběžně hlínu tam, co se drží voda, a nech to tak.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#8 » úte 15. čer 2021, 21:42

Co o materiálu říká balistika? Nemůže být změna oproti schválené dispozici.
Nevím jak je střeliště široké, ale nejvíc by se mi líbil střed travnatý a po stranách chodníčky z plastových zatravňovacích rohoží plných lehké písčité hlíny s trávou. Střed nechat jako udržovaný trávník. Použít vertikulátor na provzdušnění, případně drenáž.



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#9 » úte 15. čer 2021, 22:44

Čistě teoreticky podle nového by neměla balistika říkat vůbec nic, protože se nepředpokládá hrubá chyba střelce, tj. by se nemělo předpokládat, že do toho někdo našije. Nicméně známe, že ...
Otázka ale samozřejmě je, jestli je na tom trávníku pohyblivá terčová čára nebo není.
Pokud je to střelnice jen a pouze 50 m, tak by mělo být jedno, co za povrch tam bude.
Nicméně ten beton pod tou trávou poněkud překvapuje.
Ono je to asi na celkovou rekonstrukci, vyhrabat, vyspravit beton a hlavně odvodnění, geoška, navézt zpátky, vyset trávu atd. A jak píše kolega, podél střeliště chodníky a střed nechat jako trávník.
Dej fotky.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#10 » stř 16. čer 2021, 05:55

Ten beton pod trávníkem je jako souvislá plocha, nebo je to hlínou zakrytá "zrekultivovaná" skládka. Jestli to druhé, tak v místech kde se dělají louže buď dosypat hodně písčitou, lehkou a humózní zeminou do roviny, pokud rovina je, tak kouknout proč se dělají v těch konkrétních místech louže - může být jílovitá zemina na povrchu co těžko propouští vodu.



Pilot774
Příspěvky: 3

Příspěvek#11 » stř 16. čer 2021, 14:39

Zasypaná skládka. Vrtačkou s 18mm vrtákem jsem vrtal díry na odvodnění. Někde to zajelo jak do másla, jinde 50x50 cm jsem se nedostal hloub jak 5 cm. V balistice je tráva, ale nemyslím že by byl problém s novým posudkem. Díval jsem se po jiných střelnicích a viděl jsem jak štěrk, tak trávu. Nakonec asi zůstanu u té trávy a budu jí postupně rekultivovat:)



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#12 » stř 16. čer 2021, 14:48

Pokud voda nevsakuje, tak je třeba jí umožnit odtok - buď podpovrchově (drenáž), nebo po povrchu (vyspádování). Obojí není úplně jednoduchá záležitost, pokud k tomu mám jen 2 ruce.
Moc nerozumím tomu betonu - to jako že rekultivace skládky spočívala ve vytvoření betonové desky ala Černobyl???

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2232

Příspěvek#13 » stř 16. čer 2021, 18:34

Možná tam prostě leží betonový panel nebo tak něco, s tím těžko něco uděláš, pokud nechceš hodně kopat těžkou technikou.

Vždy je varianta terén o kousek zvednout a vhodně vyspádovat. Třeba by někde měli něco, co potřebují deponovat a pak by se to překrylo předem shrnutou zeminou a bylo by to.

Normální zemina, tráva a vhodný profil terénu. Pochůzné části se stejně vyšlapou. A střeliště by měly umožňovat sběr nábojnic, tj, rovný a přehledný podklad.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jakub.V a 6 hostů